Dvě nové výstavy v Muzeu romské kultury

Levné dárky, best dárky
 • Jedna z dalších výstav Muzea romské kultury Lačho lav sar maro (Dobré slovo je jako chleba) představí sérii fotografických portrétů od Lukáše Houdka. Součástí vernisáže bude rovněž představení výsledných prací projektu Romano Suno (Romský sen).

  Černobílé portrétní fotografie Lukáše Houdka vznikly v průběhu roku 2010 a návštěvníci mohou jejich prostřednictvím poznat známé i méně známé osobnosti české a slovenské romské literární tvorby. Vedle etablovaných romských literátů jakými jsou dnes básník Vlado Oláh či prozaička Erika Olahová, zachycují snímky i debutanty Ivetu Kováčovou či Renátu Berkyovou. Fotografie doplňují ukázky z literární tvorby portrétovaných, které byly publikovány v rámci projektu sdružení ROMEA nazvaného Šukar laviben le Romendar / Romové píší… Mezi fotografovanými osobnostmi jsou dále Ilona Ferková, Eva Danišová, Gejza Horváth, Emil Cina, Zlatica Rusová a řada dalších.

  Fotograf Lukáš Houdek (1984, Planá u Mariánských lázní) vystudoval obor Romistika na Filozofické fakultě Univerzity Karlovy v Praze. Kromě výzkumné činnosti v oblasti romistických studií se zabývá především humanistickou, konceptuální a dokumentární fotografií. Vystavené fotografie jsou součástí jeho dlouhodobého projektu, ve kterém se snaží dokumentovat život Romů u nás i v zahraničí (Paříž, Kosovo). Lukáš Houdek je pravidelným přispěvatelem romského informačního serveru. Od roku 2009 pracuje jako šéfredaktor časopisu pro multikulturní mládež Romano voďori.

  Doprovodná vernisáž v předsálí:

  Doprovodná výstava dětských básní, povídek a kreseb, které vznikly v rámci soutěže Romano Suno (Romský sen), svým literárním zaměřením tematicky navazuje na výstavu fotografií Lukáše Houdka. Na velkoformátových panelech bude v MRK představen výběr z nejlepších prací soutěže. Projekt Romano Suno je určen pro žáky základních škol, kteří umí romsky. Jejím smyslem je umožnit dětem popsat svět kolem sebe vlastníma očima a uplatnit znalost jazyka, který se ve veřejném prostoru běžně nevyskytuje. Projekt pořádá Nová škola.

  Vernisáž: 15. 3. 2012 v 16:00

  Doba konání obou výstav: 16. 3. – 27. 5. 2012

  Lucie Křížová

 • You may also like...

  Napsat komentář

  Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

  Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.