Globální oslavy umění

Levné dárky, best dárky
 • Český rozhlas a Dům umění města Brna se ve spolupráci s ateliérem Franek Architects připojují ke globálním oslavám narozenin umění. Jako každý rok se uskuteční 17. ledna, narozeninová party proběhne v prostorách Domu umění města Brna.

  Tradice celosvětových oslav Narozenin umění vznikla právě 17. ledna, v roce 1963. Tehdy jeden ze členů uměleckého hnutí Fluxus, Robert Filliou, prohlásil, že umění se zrodilo před 1 000 000 let, když pravěký umělec vhodil suchou houbu do nádoby s vodou. Od té doby organizují umělci celého světa jakousi globální „narozeninovou party“ připomínající památku tohoto Filliouova performačního gesta i jeho snu o věčném spojení umělců – The Eternal Network.

  Vize globálního propojení umělců, kteří přinášejí svojí tvorbou dárky umění, se napříč posledními dekádami proměňuje paralelně s tím, jak se proměňují komunikační technologie ovlivňující náš život, způsoby komunikace i vnímání každodenní reality. Art’s Birthday každoročně přikládají pomyslný prst na tepny rozmístěné v místech, kde umění žije a kam rozvádí impulzy k přemýšlení, reflexi, zábavě i budování vztahů mezi lidmi. Jednou z takových tepen budou 17. ledna právě prostory brněnského Domu umění, odkud povedou signály nejen do éteru Českého rozhlasu 3 – Vltava a Radia Wave, ale i do satelitní sítě Evropské vysílací unie a do globální sítě internetové.

  K zástupu gratulantů z celého světa se v letošním roce na této tradiční rakousko-uherské křižovatce přidají umělci z Česka, Slovenska a Rakouska – umění oslaví 1 000 049 let.

  Živý program začne v Domě umění města Brna v úterý 17. ledna v 19 hodin. Postupně vystoupí brněnský narozeninový orchestr 1000049 orquestra (CZ), rakouské elektroakustické trio SHRACK, industriálně orientovaný český hudebník a performer Ondřej Gášek a na závěr slovenská formace Frutti di mare.

  Český rozhlas 3 – Vltava a Český rozhlas – Radio Wave budou od 20 do 22 hodin vysílat přímo z Brna, své zcela odlišné programy však doplní množstvím živých satelitních vstupů z dalších podobných narozeninových oslav po celé Evropě. Art’s Birthday přivítá gratulanty ve Vídni, Stockholmu, Karlsruhe, Berlíně, Záhřebu, Ljubljaně, Paříži, Moskvě, Bruselu, Antwerpách, Lausanne, Hilversu, Helsinkách a v Bratislavě.

  Po celou dobu bude zároveň k dispozici audio a video stream na speciálním webu Českého rozhlasu – www.rozhlas.cz/artsbirthday

 • Živý program – Art´s Birthday Party

  Dům umění města Brna, 19–22.30

 • Živé vysílání:

  Živý programČRo 3 – Vltava, 20–22

  Český rozhlas – Radio Wave: 20-22

 • Internetové vysílání (audio + video) – 19–22.30
 • Satelitní vysílání v síti Evropské vysílací unie – 20.05–24 CET

  Barbora Antonová

 • You may also like...

  Napsat komentář

  Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

  Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.