Hasiči měli méně požárů a více technických zásahů

Levné dárky, best dárky
 • Hasiči v Jihomoravském kraji loni měli 9192 událostí. Počet požárů se snížil, hasiči vyjížděli k většímu počtu dopravních nehod a k technickým zásahům v souvislosti s počasím.

  Vyplynulo to z údajů, které dnes novinářům v Brně poskytl ředitel HZS Jihomoravského kraje plk. Jiří Pelikán se svými spolupracovníky. Při bilanci loňského roku Jiří Pelikán připomenul, že do roku 2011 hasiči v kraji vstupují s prioritou – i přes výrazné škrty v rozpočtu zajistit maximální bezpečnost obyvatel kraje. V kraji zůstane letos zachován plný počet požárních stanic, hasiči se ale nevyhnou zeštíhlování početních stavů na centrálních stanicích, krajském operačním a informačním středisku i při neobsazování některých provozních míst. Rozpočet na provozní výdaje HZS JmK ve výši 78 milionů korun byl snížen o 15 milionů. Pět milionů korun z provozních prostředků se podařilo ušetřit zrušením příspěvků na stravenky, dále ukončením vlastnictví nepotřebných či méně potřebných objektů, omezením ozdravných pobytů hasičů a dalšími opatřeními. Chybějících deset milionů korun na udržení provozu požárních stanic z mimořádné dotace poskytl Jihomoravský kraj. Vedení HZS Jihomoravského kraje také jedná s místními samosprávami o větší podpoře jednotek požární ochrany. U většiny zastupitelstev obcí a měst se hasiči setkávají s velmi vstřícným postojem. Celkový rozpočet HZS JmK se snížil o 18 procent. O 10 procent se od 1. ledna hasičům snížily platy.

  Podle statistiky za rok 2010 hasiči v kraji zasahovali u 1509 požárů. Evidovali také dalších 65 požárů bez účasti požárních jednotek. Při požárech zemřelo 13 lidí, což je ve srovnání s rokem 2009 o 6 obětí méně. Zraněno bylo 93 lidí. Požáry způsobily škodu přesahující 204 milionů korun. Zásahy hasičů uchránily hodnoty ve výši téměř 552 milionů korun. Nejčastěji v kraji hořelo v březnu a dubnu (243 a 192 požárů). Nejvíce se jednalo o hořící trávu a další porost. Největší požár hasiči likvidovali 22. května v Drnholci na Břeclavsku. Požár zdejšího vinařství zaměstnal 52 hasičů z 12 profesionálních a dobrovolných jednotek, na místě bylo nasazeno 37 zásahových vozidel. Požár byl způsoben úmyslným zapálením, škoda ve zničeném objektu byla vyčíslena na 83 milionů korun.

  Nejčastěji (4915krát) loni hasiči vyjížděli k zásahům technické pomoci. Na tomto vysokém počtu se podílely zejména zásahy v souvislosti s následky extrémních výkyvů počasí v lednu a únoru a při přívalových deštích v květnu a červnu.

  Hasiči v kraji také zasahovali u 1567 silničních dopravních nehod, u 14 silničních hromadných nehod, u 59 nehod na železnici a u tří leteckých nehod. K nim patřilo i nouzové přistání malého dopravního letounu v Hradecké ulici v Brně-Řečkovicích.

  Loni hasiči v kraji zaznamenali 62 mimořádných událostí. Kromě zásahů v Jihomoravském kraji měli také 72 zásahů na území okolních krajů, dvakrát zasahovali na území Slovenska. Odřad jihomoravských hasičů v srpnu zasahoval také při odstraňování následků bleskových povodní na Liberecku.

  Při výkonu státního požárního dozoru hasiči loni posuzovali a zpracovávali vyjádření k 10939 projektovým dokumentacím nových nebo rekonstruovaných objektů. V rámci kolaudací hasiči udělali 3901 kontrolních prohlídek objektů.

  V rámci preventivní kontrolní činnosti hasiči udělali 1692 kontrol. Dodržování předpisů o požární ochraně prověřovali např. v 525 objektech veřejného stravování, 192 autoservisech a ve 259 budovách v období sněhové kalamity. Kvůli hrubým a opakovaným nedostatkům loni zahájili 56 správních řízení. Jejich výsledkem bylo udělení pokut v celkové výši přesahující milion korun. Kvůli zjištěným přestupkům hasiči udělili 119 blokových pokut v celkové výši 59100 korun.

  Jaroslav Haid, tiskový mluvčí HZS Jihomoravského kraje

 • You may also like...

  Napsat komentář

  Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

  Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.