Houby v Brně

Levné dárky, best dárky
 • Houby v Brně, tematická výstava napříč médii a generacemi v pracích umělců působících v brněnském regionu, potrvá ve výstavních prostorách divadla Reduta od 18. 1. do 30. 3. 2012. V rámci vernisáže ve středu 18. 1. v 17 hodin se uskuteční předpremiéra 13dílného seriálu Na houby, kterým provázejí Arnošt Goldflam a Josef Polášek. Seriál natočilo Televizní studio Brno v režii Pavla Jiráska v roce 2011. Kurátorem výstavy je Tomáš Hlavenka.

  Výstava představuje motiv houby a houbařství v kontextu současného umění. Téma houby se v umění a kultuře objevuje od pradávna všude tam, kde rostou. Jejich tvarosloví vyráží z ateliérů v časových periodách obdobně jako skutečné plodnice ze svého podhoubí. Poslední úroda sahá od postmoderny osmdesátých let až po současnost. Výstava Houby v Brně, je právě přehlídkou prací dvaceti umělců brněnského regionu z několika generací, zasažených touto vlnou. Autory spojuje kromě společného námětu i hravost, humor či ironie.

  I přes ryze oblastní název Houby v Brně, se zdaleka nejedná o akci regionální úrovně. Ve výstavních prostorách brněnské Reduty můžete od 18. 1. do 30. 3. 2012 zhlédnout práce Dalibora Chatrného, Jiřího Hynka Kocmana, Václava Stratila, Pavla Hayeka, Jiřího Sobotky, Mariana Pally a dalších osobností výrazně překračujících hranice Brna. Kurátorem výstavy je vizuální tvůrce a amatérský mykolog Tomáš Hlavenka. K výstavě vyjde katalogový list.

  Na výstavu dále tematicky naváže březnový festival Ceremony of Another GEneration pořádaný v Besedním domě, který bude ve znamení dvojitého jubilea Johna Cage (1912 – 1992), excentrika a reformátora euroamerické klasické hudby, který byl zároveň nadšeným mykologem a členem Československé mykologické společnosti.

  V rámci vernisáže výstavy 18. 1. 2012 od 17 hodin proběhne i předpremiéra 13dílného seriálu Na houby v režii Pavla Jiráska. „Kdo nehoubaří, není Čech,“ by mohla klidně znít parafráze známého fanouškovského pokřiku vyjadřující obsah seriálu, k jehož sledování zvou průvodci Arnošt Goldflam, Josef Polášek a přední čeští mykologové. První díl vysílá 18. února 2012 program ČT2 od 10:20.

  Vystavující: Václav Stratil, Dalibor Chatrný, Jiří Sobotka, Marian Palla, Libor Jaroš, Pavel Jirásek, Marie Jirásková, Pavel Pražák, Pavel Hayek, Jiří Hynek Kocman, Jana Apetauerová, Bára Přidalová, Natálie Chalcarzová, Vendula Kramářová, Tomáš Hlavenka, Jana Hlavenková- Prekopová, Ivan Kříž, Vendula Chalánková, Ida Herrmannová.

  Libor Jaroš

 • You may also like...

  Napsat komentář

  Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

  Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.