Jiří Menzel v Brně – autogramiáda

Levné dárky, best dárky
 • V úterý 10. 12. 2013 v 17 hodin se v knihkupectví Knihy Dobrovský na ulici Joštova uskuteční autogramiáda Jiřího Menzela u příležitosti nové knihy Rozmarná léta.
 • Rozmarná léta

  Ve vzpomínkovém vyprávění Jiří Menzel popisuje své dětství a formující kulturní zázemí pražské měšťanské rodiny; studium na FAMU a okolnosti svého rozhodnutí pro film navzdory tomu, že jeho původní láskou bylo divadlo; realizaci svých nejslavnějších snímků, jako byly Ostře sledované vlaky a Rozmarné léto v době filmové „nové vlny“. Za první z nich získal Jiří Menzel Oscara a stal se jedním z „mužů roku 1968″, a proto je popis následujícího období, dusných sedmdesátých let, bizarním příběhem o boji proti tuposti a neschopnosti nadřízených a stranicko-úřednického aparátu, o handlech a kompromisech. Memoáry jsou dovedeny do roku 1988, na práh obnovení svobody v Československu. Jako červená nit se pak celým textem táhne jednoduchá maxima: Chci dělat filmy tak, aby se líbily lidem a aby na ně lidé rádi chodili.

 • Jiří Menzel

  Jiří Menzel (* 23. února 1938) je český režisér, herec a spisovatel. Vystudoval FAMU obor filmová režie. Značný rozhlas doma i v zahraničí vzbudila především jeho filmová tvorba. Své hrdiny Menzel často nachází v tvorbě Bohumila Hrabala.

  Podle literární předlohy tohoto autora vznikají snímky Ostře sledované vlaky – film získal Oscara za nejlepší zahraniční film, Skřivánci na niti – pro svou kritiku komunistického režimu se k divákům dostal až po roce 1989, Postřižiny, Slavnosti sněženek.

  Řadí se k hlavním osobnostem režisérů, kteří do československé kinematografie vstoupili v 60. letech. Dodnes sklízí úspěchy jak na domácí, tak mezinárodní scéně.

  Získal řadu filmových ocenění – Oscar, Zlatý medvěd, Audience Award, Český lev, Křišťálový glóbus… Je nositelem francouzského uměleckého titulu Chevalier des Arts et Lettres (Rytíř umění a literatury).

  V roce 2004 se oženil s o čtyřicet let mladší Olgou Kelymanovou.

  Michael Šoták

 • You may also like...

  Napsat komentář

  Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

  Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.