Letiště Brno dostalo novou hasičskou stříkačku

Levné dárky, best dárky
 • Jihomoravský hejtman Michal Hašek 26. ledna představitelům Letiště Brno a zdejší jednotky HZS slavnostně předal novou letištní cisternovou automobilovou stříkačku (CAS) v hodnotě 12 milionů korun.

  Pořízení zásahového vozidla bylo součástí projektu Doplnění infrastruktury letiště Brno-Tuřany, spolufinancovaného z Regionálního operačního programu Jihovýchod.

  Doplnění infrastruktury letiště schválila Rada Jihomoravského kraje v roce 2008, kdy byla podána žádost o podporu projektu z evropských prostředků. Výbor Regionální rady Jihovýchod projekt v říjnu 2008 schválil. Cílem projektu bylo zvýšení bezpečnosti provozu letiště a částečně také separace cestujících ze schengenského prostoru a mimo tento prostor.

  V první etapě projektu byly zakoupeny dva nízkopodlažní letištní autobusy, které nyní zajišťují přepravu cestujících mezi odbavovacími halami a dopravními letouny. Ve druhé etapě projektu došlo na rozšíření technického vybavení stanice podnikové jednotky hasičů, působící na mezinárodním letišti Brno-Tuřany. Cílem nákupu letištní cisternové automobilové stříkačky bylo zvýšit úroveň bezpečnosti provozu letiště a jeho uživatelů a zvýšit technickou připravenost pro akutní zásah v případě krizové situace.

  Na základě výběrového řízení koupil Jihomoravský kraj cisternovou automobilovou stříkačku Actros 3360 A 42 6×6 od firmy Ziegler, postavenou na podvozku Mercedes Benz. Letištní speciál je vybaven nejmodernějšími technologiemi. Požární zásah lze uskutečnit z vozu vodou nebo pěnou, práškem i oxidem uhličitým. Vozidlo je vybaveno také příslušenstvím pro vniknutí do trupu letadla, přetlakovým ventilátorem, základním zdravotním příslušenstvím a detekčními přístroji. Mimo dálkově ovládaný osvětlovací stožár je k dispozici i elektrocentrála a sada halogenových lamp k osvětlení místa zásahu.

  Kombinovaný hasicí automobil je postaven na třínápravovém podvozku vybaveném automatickou převodovkou, vpředu osazeným navijákem do 6,8 tun, zadním závěsem do 3,5 tuny a tažnými oky pro vyprošťování. Pomocným náhonem z převodovky je poháněno velmi výkonné čerpadlo. Vozidlo je pro hasební zásah vybaveno střešním a nárazníkovým monitorem, po obou stranách vozu jsou zařízení pro rychlý zásah a vývody pro připojení požárních hadic. Pro ochranu podvozku je automobil vybaven sprchovým zařízením. Dále je vozidlo vybaveno přetlakovým ventilátorem, základním zdravotním příslušenstvím a detekčními přístroji. K elektrocentrále je možno zapojit i výkonné kalové čerpadlo. Kabina vozu je vyrobena pro posádku 1+2.

  Jan Chmelíček, tiskový mluvčí Jihomoravského kraje

  Foto: archiv Krajského úřadu JMK

 • You may also like...

  Napsat komentář

  Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

  Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.