Nádhera života podle Michaela Kumpfmüllera

Levné dárky, best dárky
 • Německý spisovatel Michael Kumpmüller představil 17. května 2012 v Literární kavárně knihkupectví Academia svou knihu Nádhera života o posledním roce života Franze Kafky. Kniha vychází v překladu Věry Koubové v nakladatelství Mladá fronta. Autorské čtení a besedu nad knihou moderoval Arnošt Goldflam.

  Foto: Anna Pecková

  Michael Kumpfmüller (nar. 1961 v Mnichově) žije v Berlíně. Jeho autorské začátky jsou spojeny s dráhou novináře. První román Hampelovy útěky (Hampels Fluchten) vyšel roku 2000, o tři roky později následoval titul Žízeň, inspirovaný skutečným tragickým případem zanedbání péče dětí. Za román Zpráva všem (Nachricht an alle) obdržel v roce 2007 Cenu Alfreda Döblina.

  V próze Michaela Kumpfmüllera se vždy odráží vztah minulosti a současnosti, faktů a fikce. Skutečná událost je pro něj většinou prvotním impulsem k příběhu, který dále rozvíjí v literární rovině.

  V létě 1923 se Franz Kafka, který byl tehdy jako spisovatel známý jen malému okruhu čtenářů, seznámil na ozdravném pobytu u Baltu s pětadvacetiletou kuchařkou Dorou Diamantovou. A během několika týdnů se rozhodl pro něco, co dosud nepovažoval za možné: pro společný život ve dvou. Navzdory hmotným obtížím v čase hyperinflace a sociálních nepokojů, které v Berlíně vládnou, prožívá Kafka nádherný vztah a až do smrti v červnu 1924 se od Dory téměř neodloučí.

  Díky přesné znalosti Kafkova díla a života se Michaelu Kumpfmüllerovi podařilo vytvořit výjimečný milostný román: věrohodný příběh, který přesto nabízí dostatek prostoru pro fantazii.

 • You may also like...

  Napsat komentář

  Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

  Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.