Pařížský zlomek Dalimilovy kroniky

Levné dárky, best dárky
 • Jeden z největších objevů z posledních let – středověký, latinsky psaný rukopis Pařížského zlomku Dalimilovy kroniky z třicátých až čtyřicátých let 14. století byl získán v roce 2005 v aukční síni Piasa v Paříži pro Národní knihovnu České republiky.

  V gotickém sále východního křídla hradu Špilberk bude výstava otevřena od 19. 9. do 4. 11. 2012.

  V Olomouci byl originál Pařížského zlomku vystaven v prostorách Uměleckého centra Univerzity Palackého v roce 2006. Každému je známo, že Dalimilova kronika z počátku 14. století je nejstarší česky psanou a veršovanou kronikou a jedním ze základních děl českého dějepisectví. Nově objevený latinský překlad je pouhým zlomkem původního rukopisu, představuje pouhou desetinu celého textu (šest úplných a pět neúplných kapitol). Dochovaný Pařížský zlomek latinského překladu Kroniky tak řečeného Dalimila byl zhotoven s největší pravděpodobností pro mladého krále Karla IV. v době jeho pobytu v Itálii v letech 1331-1333.

  Rukopis je italského původu, svědčí o tom jak písmo, tak bohaté iluminace, které svým stylem spadají do okruhu boloňské školy. Dvacet nádherných iluminací inspirovalo olomouckou textilní výtvarnici Věru Mičkovou k vytvoření jejich replik – totiž převedení linií těchto italských středověkých iluminací do tkané tapisérie. Autorka pracovala na tomto projektu v letech 2009-2011 a na výstavě v prostorách gotického sálu v přízemí východního křídla hradu Špilberku, představuje dvacet tkaných tapisérií o rozměrech 70 × 100 cm, v nichž jsou zachyceny epizody z raných českých dějin, tak jak je obsahuje zlomek rukopisu.

  Autorka gobelínů Věra Mičková (*1942) žije v Olomouci. Zabývá se kromě pedagogické činnosti po léta tkaním gobelínů, kterých vytvořila asi sto padesát. Její největší prací je replika Tapisérie z Bayeux, kterou utkala v letech 2004-2007 a vystavila v Olomouci, Praze a Brně.

  Michaela Budíková

  Foto: Miloš Strnad, archiv Muzea města Brna

 • You may also like...

  Napsat komentář

  Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

  Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.