Petice proti podzemním garážím na Zelném trhu

Levné dárky, best dárky
 • Občanské sdružení Brnění zahájilo 3. srpna 2010 sběr podpisů pod žádost Zastupitelstvu města Brna o odmítnutí stavby podzemních garáží na Zelném trhu. Podpisové archy jsou k dispozici v Kavárně Švanda (Alfapasáž, Poštovská 8) a v Kavárně Spolek (Orlí 22).

  V souladu se zákonem 128/2000 Sb, § 16, odst. 2, písmeno f je povinností zastupitelstva tuto žádost projednat v případě, že bude doručena spolu s počtem alespoň 1900 podpisů. Cílem organizátorů tohoto protestu je však v průběhu nejbližších týdnů získat podstatně více podpisů a zcela jasně tak poukázat na to, že občané města, jakož i většina odborné veřejnosti s tímto projektem zásadně nesouhlasí.

  Organizátor sběru podpisů, občanské sdružení Brnění, je nedávno založená občanská iniciativa, kladoucí si za cíl především ochranu přírody a kulturních památek, šíření environmentálních hodnot a celkový rozvoj občanské společnosti především na území města Brna. Brnění se staví pozitivně k ochraně veřejného prostoru a zachování a zlepšení kvality života občanů města. Tyto cíle se snaží prosazovat především aktivní angažovaností v rámci neziskového prostoru, jakož i spoluprací s již existujícími neziskovými organizacemi. V otázce nesouhlasu se vznikem podzemních garáží v prostoru Zelného trhu pak spolupracuje s občanským sdružením 4AM – Fórum pro architekturu a média.

  Důvodů k nesouhlasu s tímto projektem lze nalézt několik. Oproti celoevropskému trendu odstraňování automobilové dopravy z historických center města by Brno podporou tohoto projektu vykročilo zcela opačnou stranou. Stavba bohužel nebyla projednána s veřejností a nesouhlas s ní vyjádřilo mnoho kvalifikovaných odborníků, jakož i samotný autor projektu rekonstrukce Zelného trhu, mimo jiné z důvodu vážných nebezpečí týkajících se poškození statiky barokní kašny Parnas. V neposlední řadě jde také o významný zásah do udržení a obnovy historického a kulturního dědictví města Brna. Spolu s faktem, že jde o stavbu, jejímž účelem je sloužit primárně soukromým a komerčním zájmům, považujeme výše uvedená a nepřehlédnutelná rizika silně převažující jakákoli možná pozitiva z této stavby plynoucí.

  Občanské sdružení Brnění doufá, že Zastupitelstvo města Brna projedná tuto žádost co nejdříve od data jejího doručení a že přípravy k zahájení této nesmyslné a nebezpečné stavby budou ukončeny. V opačném případě jsou organizátoři připraveni využít veškerých možností, které česká legislativa poskytuje, k zabránění zničení jednoho z nejstarších náměstí v centru Brna.

  Pavla Spurná

  foto Anna Pecková

 • You may also like...

  1 Response

  1. Tom napsal:

   Zkuste založit petici i na Fecebooku, tam je brňáků spoustu.

  Napsat komentář

  Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

  Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.