Pietní shromáždění připomene hromadný odsun Romů do Osvětimi

Levné dárky, best dárky
 • Ve středu 7. 3. 2012 uplyne již 69 let od prvního hromadného transportu protektorátních Romů z Brna a dalších částí Moravy do vyhlazovacího koncentračního tábora v Osvětimi. Při této příležitosti Muzeum romské kultury již tradičně pořádá pietní shromáždění k připomenutí této tragické události.

  Vzpomínka proběhne ve čtvrtém sálu stálé expozice Muzea romské kultury, který je věnován tematice holocaustu. Pietní shromáždění se uskuteční ve středu 7. 3. od 14:00 za účasti několika pamětníků a představitelů veřejného života. Po krátkém historickém úvodu budou položeny kytice k pamětní desce a proneseny proslovy hostů. Součástí pietního aktu bude také krátké hudební vystoupení romských umělců.

  Transport 7. března 1943 byl prvním masovým transportem protektorátních Romů do vyhlazovacího tábora Auschwitz II.-Birkenau. Stalo se tak na základě rozkazu říšského ministra vnitra a vůdce SS Heinricha Himmlera z 16. prosince 1942, který nařizoval nucenou koncentraci všech rasových „cikánů a cikánských míšenců“ z Německem okupovaných území v osvětimském táborovém komplexu.

  V Brně se celá akce začala odehrávat ve stájích jízdního oddílu protektorátní policie, které se nacházely na Masné ulici. Tam byly od prvních březnových dnů 1943 soustřeďovány v nelidských podmínkách celé rodiny z romských kolonií v Brně a z dalších částí Moravy. Všichni vězňové museli hned po příchodu do těchto stájí odevzdat všechny osobní doklady, byli potupně ostříháni a vydezinfikováni. Podle vytvořeného seznamu pak byli 7. 3. 1943 převedeni k rampě v nedalekých městských jatkách a odtud byli nákladními vagóny transportováni do cílové stanice. Tímto způsobem bylo v tento den odvezeno přes tisíc romských mužů, žen a dětí všech věkových kategorií, z nichž většina nepřežila.

  Lucie Křížová

  Michal Schuster, historik

 • You may also like...

  Napsat komentář

  Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

  Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.