První brněnská strojírna opět prosperuje. Zvýšila obrat o polovinu

Levné dárky, best dárky
 • Společnost První brněnská strojírna, a. s., v uplynulém roce hospodařila se 7milionovým ziskem. Tradičnímu dodavateli kotlů pro energetiku se podařilo navýšit celkový roční obrat o 57 procent, a to ze 139 milionů v roce 2010 na 244,5 milionu korun v roce 2011. Společnost, která má více než 190letou tradici, se před 10 lety nacházela takřka na pokraji zániku. Po rozsáhlé restrukturalizaci však dnes, už jako součást Energetického a průmyslového holdingu, a. s., zažívá nový rozvoj.

  První brněnská strojírna je v současnosti dodavatelsko-inženýrská společnost, která se zabývá komplexními dodávkami pro energetiku. Specializuje se na projektování a výstavbu tepláren, pro které má vlastní řešení kotlů na spalování obnovitelných zdrojů, zejména biomasy, a obnovu teplárenských kotlů. Firma zaměstnává 50 vlastních specialistů a další desítky pracovníků u svých subdodavatelů, projekty realizuje v tuzemsku, z části i v zahraničí.

  V loňském roce společnost dokončila rekonstrukci škvárového hospodářství v teplárně Dalkia v Krnově, definitivně byl ukončen komplikovaný projekt výstavby elektrárny Iranshahr v Iránu. Úspěšně dále běží projekt výstavby kotle na spalování biomasy pro teplárnu Domoradice v Českém Krumlově za 246 miliónů korun. Před dokončením je další kotel ve slovenské Žarnovici za více než 7 miliónů eur. Provozní zkoušky kotle na spalování slámy v hodnotě 155 milionů korun probíhají v Kutné Hoře, končí zpracování studie úprav spalovacího procesu v elektrárně United Energy Komořany.

  Hlavní náplní společnosti je dnes především výstavba kogeneračních teplárenských kapacit na využití obnovitelných zdrojů energie, zejména ekologického spalování biomasy. V této oblasti byla společnost například dodavatelem speciálního kotle na spalování zemědělské biomasy pro bioelektrárnu v Kutné Hoře. Ta byla před měsícem uvedena do provozu a z pohledu použitého paliva je ve střední Evropě unikátním projektem.

  „Kromě technologie kotlů na spalování dřevní štěpky a slámy, jsme vyvinuli technologie na ekologické spalování výlisků vznikajících při výrobě olejů, odpadu z výroby bioethanolu a také na spalování tříděného městského odpadu. Pro vývoj těchto technologií jsme získali významnou podporu z fondů Ministerstva průmyslu a obchodu ČR,“ uvedl Vladimír Koudelka, generální ředitel společnosti První brněnská strojírna.

  Aktuálně se společnost účastní obchodních jednání o rekonstrukcích stávajících uhelných kotlů, které budou nutným krokem ke splnění přísných emisních limitů podle nových zákonných ustanovení platných od roku 2016.

  Lucie Stejskalová

 • You may also like...

  Napsat komentář

  Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

  Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.