Psychiatrie: pomoc nebo hrozba?

Levné dárky, best dárky
 • Mezinárodní výstavu Psychiatrie: pomoc nebo hrozba? už od 1. dubna 2012 budou moci navštívit obyvatelé Brna a okolí. Po Plzni a Praze, kde byla již čtyřikrát a vidělo ji přes 17 tisíc návštěvníků, bude k vidění v brněnské Galerii Vaňkovka. Výstava se 14 dokumentárními filmy odkrývá dosud nepublikovaná fakta a dokumenty o historii a současnosti psychiatrie a jejím smyslem je především poukázat na zneužívání pacientů v psychiatrických léčebnách a podnítit v návštěvníkovi zájem o lidská práva, která jsou v takových zařízeních často zneužívána. Historie výstavy sahá do roku 2004 a opírá se o stálou expozici umístěnou v losangelské centrále Občanské komise za lidská práva.

  Výstava je tvořena 14 krátkými dokumentárními filmy a informačními panely tak, aby přednesla v celistvosti problematiku péče o duševní zdraví od prvopočátků na konci středověku až po současnost.

  Dotýká se oblasti lidských práv, vlivu psychiatrie na vzdělávací systémy, ale třeba také historické role psychiatrie v holocaustu a rasismu nebo současného neutěšeného stavu, kdy dochází na školách k extrémnímu násilí. Důležitá část výstavy je věnována také problematice diagnostikování poruch chování a učení. Právě problematika masivního diagnostikování českých dětí, jejich následné označování za hyperaktivní a dále následné předepisování psychofarmak těmto dětem, se nedávno staly středem zájmu veřejnosti a médií. Odhalení skutečnosti, že v České republice bylo v roce 2011 předepsáno dětem a mladistvým téměř 1,6 milionu denních dávek „léků“, které by měly řešit hyperaktivitu, hodně lidí šokovalo. Také to je jedním z důvodů, proč je část výstavy této problematice věnována. To, co uvedená výstava o hyperaktivitě odhaluje, je pro většinu bežných lidí neuvěřitelné.

  Dokumentární filmy vznikly na základě rozhovorů s více než 160 odborníky z různých oborů – především práva, historie, pedagogiky a zdravotnictví, nevyjímaje samozřejmě ani psychiatrii nebo psychologii. Jednotlivé filmy trvají cca 10 minut, zhlédnutí celé výstavy zabere cca 1,5 – 2 hodiny.

  Výstava je veřejnosti přístupná každý den od 10:00 do 20:00, vstupné je dobrovolné.

  Zbyněk Svadba

 • You may also like...

  Napsat komentář

  Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

  Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.