Rekreační parky? Brněnská radnice chce ve skutečnosti do zeleně pustit supermarkety

Levné dárky, best dárky
 • V rozporu s veřejnou prezentací aktualizace územního plánu navrhuje Magistrát města Brna v textu závazné vyhlášky, aby se v zeleni a lesích mohly stavět supermarkety. O rekreačních parcích je zde jedna neurčitá věta, která jejich vznik nezajistí.

  Lidé mohou upravený návrh Aktualizace Územního plánu města Brna připomínkovat do 11. února. Týden před tím (4. února v 17 hodin) bude v jednacím sále Zastupitelstva města Brna na Nové radnici veřejné projednání.

  Aktualizace územního plánu má umožnit ještě rozsáhlejší výstavbu nákupních center, která už nyní dělají problémy v dopravě, obtěžují provozem v blízkosti obytných domů a snižují dostupnost nakupování. Supermarkety mají být povolené skoro ve všech typech ploch – včetně zeleně a lesů. Radnice avizuje vznik rekreačních parků, ale text aktualizace tomu vůbec neodpovídá [1].

  „Aktualizace územního plánu umetá cestu novým supermarketům, a to i do zeleně a lesů. Návrh závazné vyhlášky se vůbec neshoduje s magistrátním PR o rekreačních parcích. O hřištích a lavičkách se vyhláška vůbec nezmiňuje, zato v zeleni a lesích povoluje nesmyslně obchody,“ komentuje návrh Jiří Koželouh, expert na územní plánování z NESEHNUTÍ.

  V jiných případech radnice na veřejný zájem reagovala po prvním kole projednání (proběhlo v roce 2013) kladně. Na základě připomínek místních, ivanovické radnice a NESEHNUTÍ vypadla z návrhu plocha pro nový hypermarket vedle kontroverzního Bauhausu.

  „Občané a občanky v Brně-Ivanovicích opět dali jasně najevo, že nechtějí další nesmyslnou výstavbu hypermarketů na okraji města. Magistrát by ale měl záměr smést ze stolu úplně,“ říká Jiří Koželouh z NESEHNUTÍ.

  Současný územní plán umožňuje využívat vnitrobloky pouze pro zeleň a dětská hřiště. Město zde chce povolit budování parkovacích míst. Magistrát však zatím nepovolí podzemní garáže pod parky na Moravském náměstí a Obilním trhu. Proti garážím bylo ministerstvo kultury. NESEHNUTÍ upozornilo, že by přitáhly další auta do centra města. Místo nich prosazuje budování odstavných parkovišť, která uleví přecpaným ulicím a pomohou vyčistit vzduch.

  Jiří Koželouh

  Poznámky pod čarou:

 • [1] Aktualizace ploch zeleně (Z) je popsána v závěrečné části dokumentu – na str. 278 (dle číslování stran v Adobe Reader, zobrazené číslování stran v dokumentu je zmatečné): http://www.brno.cz/fileadmin/user_upload/sprava_mesta/magistrat_mesta_brna/OUPR/Aktualizace_UPmB/UPRAVENY_navrh/Textova_cast_ODUVODNEN_u.pdf

  Text uvádí, že:

  Podmíněně přípustné využití:

  – občanské vybavení komerční CO

  – dopravní infrastruktura DA

  za podmínky:

  – je doplňkem hlavního účelu využití

  – minimalizuje plošný a prostorový střet s pozemky vzrostlé zeleně a negativní vliv na funkčnost plochy, vyplývající z hlavního využití

  – negativně neovlivní vhodné prostorové uspořádání plochy hlavního účelu využití

  Funkce CO znamená (str. 258): pozemky, stavby a zařízení pro obchodní činnost a služby do 5 000 m2 prodejní plochy nebo do 10 000 m2 s uspořádáním obchodní galerie, dále pro administrativu a služby do 20 000 m2 HPP, ubytování, stravování a další služby

  Rozsah obchodů v zeleni a lesích není nijak závazně omezen oproti jiným plochám. Pokud tedy developer koupí zelenou plochu může se přít – a pravděpodobně úspěšně – s městem o vydání územního rozhodnutí, které podstatnou část plochy změní v supermarket.

  Text k zeleni (Z) ani lesům (L) neuvádí občanské vybavení (funkce O) ani sport (funkce CS).

 • You may also like...

  Napsat komentář

  Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

  Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.