Romové ve fotografii Jozefa Kolarčíka-Fintického

Levné dárky, best dárky
 • Výstava historických fotografií Jozefa Kolarčíka–Fintického, která je ke zhlédnutí v Muzeu romské kultury od 21. 9. 2012 do 20. 1. 2013, je unikátním pohledem do tradičního života a kultury Romů na východním Slovensku v 1. polovině 20. století. Na výstavě jsou k vidění černobílé portréty, fotografie zachycující tradiční řemesla, hudbu tanec i rodinné rituály.

  Významný sběratel lidové slovesnosti Jozef Kolarčík-Fintický prožil celý život v Šariši. Roku 1948 absolvoval učitelský ústav v Prešově a přijal nabídku učit v malé vesničce Fintice. Brzy se stal ředitelem místní školy. Obec mu natolik přirostla k srdci, že přijal pseudonym Fintický. Vedle učitelského povolání se věnoval lidové slovesnosti, sbíral písně, pohádky, pořekadla, zapisoval tance především z regionu Šariše a zčásti i ze Zemplína. V jeho rukopisné pozůstalosti se nachází více než šest tisíc záznamů lidových písní, z toho tři sta romských a pět set zápisů pořekadel a pohádek.

  K velkým koníčkům Jozefa Kolarčíka-Fintického patřilo amatérské fotografování. Zajímal se o situace z každodenního života, snažil se zachycovat tradiční způsob života, řemesla a kulturní události ve svém okolí. Portrétoval své přátele a známé. Z téměř pěti set padesáti fotografií v pozůstalosti asi dvě stě zachycuje jeho romské přátele a vypravěče, situace z běžného života a kultury Romů.

  Z hlediska poznání kultury Romů představuje jeho pozůstalost jednu z nejucelenějších sbírek z poloviny 20. století na Slovensku. Více jak tři sta písní v notovém a textovém záznamu a asi dvě stě dobových fotografií dokumentuje téměř čtyřicet let života Romů v regionu Šariš. Fotografie datované v rozmezí roků 1930 až 1960 osobitým způsobem dokumentují romskou komunitu v tomto přelomovém období. Zajímavé jsou také popularizační studie o kultuře Romů, které jsou navzdory dobové ideologii prosycené snahou o skutečné pochopení romské kultury.

 • Kurátorka výstavy: Zuza Kumanová, PhD.
 • Partneři výstavy: Slovenská národná knižnica, Slovenské národné múzeum
 • Výstava je součástí Měsíce české a slovenské vzájemnosti pod záštitou ministryně kultury ČR Aleny Hanákové. Záštitu nad výstavou převzal rovněž velvyslanec Slovenské republiky Petr Brňo.

  Martina Zuzaňáková

 • You may also like...

  Napsat komentář

  Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

  Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.