Signály z neznáma

Levné dárky, best dárky
 • Dům umění připravil novou výstavu Signály z neznáma. Výstavu lze zhlédnout od 26 09 (2012) do 06 01 (2013). Kurátory výstavy jsou Pavel Kořínek a Tomáš Prokůpek.

  Český komiks chytil na počátku třetího tisíciletí nový dech. Aktuální autorská generace navazuje kontakty se světovým děním, reaguje na nejnovější trendy a v domácím kontextu snad téměř poprvé skutečně svobodně tvoří, nesvazována restriktivními příkazy cenzury či kulturním a společenským odmítáním. Zároveň se komiksu alespoň částečně daří rozrušovat stereotypní představy, které jej vždy spojovaly jen s dětem určeným, popřípadě brakově-triviálním čtením na ukrácení volné chvíle. Spolu s tím, jak český komiks nabývá na sebedůvěře (a sebeúctě), začínáme pomalu prozkoumávat ta slavnější, i ta méně proslulá období jeho dějin. Výstavní projekt Signály z neznáma, který se ve dnech 26. 9. 2012–6. 1. 2013 prvně představí v Domě umění města Brna, slibuje onu známou i tajenou historii komiksu na českém území detailně zmapovat.

  Devadesátiletý příběh českého komiksu se tak na několik měsíců dočká své hmatatelné podoby. Díky zápůjčkám od desítek institucí z celé České republiky i od řady autorů či soukromých sběratelů se podařilo shromáždit rozsáhlý a reprezentativní soubor originálů komiksových stran ze všech údobí českého komiksu. Tematicky organizovaná expozice nahlédne domácí komiksovou tradici z nejrůznějších směrů, zaměří se na dominantní žánry a ústřední protagonisty, ale připomene i pozapomenuté tvůrce a souvislosti.

  Rozsáhlou expozici čítající přes 300 výstavních originálů, tisků a předmětů rozšíří bohatý doprovodný program a lektorované programy pro školy, u příležitosti výstavy vychází v nakladatelství Arbor vitae obsáhlá kolektivní monografie.

  Výstavní projekt Signály z neznáma pořádají Dům umění města Brna, Dox Prague a Východočeská galerie ve spolupráci s Ústavem pro českou literaturu AV ČR, v.v.i., a Filozofickou fakultou Univerzity Palackého v Olomouci.

 • You may also like...

  Napsat komentář

  Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

  Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.