Středeční houkání sirén v pořadu Reportéři ČT

Levné dárky, best dárky

Každý měsíc slyšíme nad našimi hlavami ohlušující jekot sirén. Jsou připravené nás varovat před nějakou katastrofou. Každý měsíc tak ministerstvo vnitra zkouší, jestli mu sirény nezrezly, jestli ještě fungují. Více..

You may also like...

2 Responses

 1. red. napsal:

  Jednotný systém varování a vyrozumění v Jihomoravském kraji v současné době tvoří 768 sirén, z toho 522 sirén vlastní a provozuje Hasičský záchranný sbor kraje. Sirény procházejí zpravidla každou první středu v měsíci v poledne pravidelnou zkouškou funkčnosti a spouštějí se z pracoviště krajského operačního a informačního střediska HZS JmK dálkově. V systému je 644 rotačních (klasických houkajících) sirén, dále 34 elektronických („mluvících“) sirén a 90 místních rozhlasů, které mohou podle potřeby plnit funkci klasických rotačních i elektronických sirén.
  Při pravidelné akustické zkoušce sirén se tato zařízení spouštějí na dobu 140 vteřin trvalým tónem. Elektronické sirény současně verbálně informují, že jde o zkoušku sirén.
  Varovný signál Všeobecná výstraha je vyhlašován kolísavým tónem sirény po dobu 140 vteřin a může zaznít třikrát po sobě v cca tří minutových intervalech. Kromě varovného signálu Všeobecná výstraha existuje také signál Požární poplach, kterým se k zásahu svolávají jednotky požární ochrany. Signál Požární poplach je vyhlašován přerušovaným tónem rotační sirény po dobu jedné minuty (z toho 25 vteřin trvalý tón, 10 vteřin přestávka, 25 vteřin trvalý tón). Pokud je signál Požární poplach vyhlašován elektronickou sirénou, napodobuje hlas trubky troubící tón „HO-ŘÍ“, „HO-ŘÍ“… po dobu jedné minuty. Hlas trubky může nahradit slovní text „Požární poplach“.
  Elektronické (mluvící) sirény šíří následující verbální signály:
  – Všeobecná výstraha
  – Nebezpečí zátopové vlny
  – Chemická havárie
  – Radiační havárie
  – Konec poplachu.
  U všech verbálních varovných signálů následuje výzva, aby lidé sledovali vysílání Českého rozhlasu a televize a regionálních rozhlasů. Jako elektronické sirény lze využít také místní rozhlasy, kterých je v kraji 90.

  por. Mgr. Jaroslav Haid, tiskový mluvčí HZS Jihomoravského kraje

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.