Tajemná zahrada pohádek Jiřího Trnky

Levné dárky, best dárky
 • Muzeum města Brna zahájilo 15. 11. v západním křídle hradu Špilberku výstavu Jiří Trnka: Tajemná zahrada pohádek. Autorkou výstavy je Jana Svobodová. Výstava potrvá do 27. 1. 2013.

  Speciální otevírací doba výstavy – od prosince 2012: PO – NE – 9.00 – 17.00 hodin (prodej vstupenek končí hodinu před uzavřením)

 • Jiří Trnka

  (24. února 1912 Plzeň – 30. prosinec 1969 Praha)

  Letos uplynulo sto let od narození Jiřího Trnky, jednoho z nejvýznamnějších českých výtvarníků, animátorů, spisovatelů a filmových tvůrců, který celý život zasvětil převážně tvorbě pro děti. Toto výročí bylo také zařazeno do oficiálního seznamu výročí UNESCO pro rok 2012.

  Jiří Trnka už od útlého mládí rád kreslil. Není proto divu, že už v průběhu 30. let, ještě v dobách studií v Praze na Uměleckoprůmyslové škole v ateliéru užité grafiky profesora Jaroslava Bendy, se jeho jméno stále častěji objevovalo v souvislosti ilustrováním dětských knížek, zejména pohádek. Zde se utvářel typicky trnkovský styl, naplněný poetičností výrazu, kompoziční mnohotvárností, citlivým a působivým vyjádřením charakterů postav a atmosféry dějů. Vytvářel svět ze zážitků a tvůrčí fantazie, skutečnosti a snu. Lyrická nota zaznívá z jeho akvarelových perokreseb, evokujících křehký svět a idylické soužití. Nahlédl do světa dětské fantazie. Využíval a kombinoval různé výtvarné techniky a nově komponoval charakter knihy. Vedle celostránkových akvarelů, zdobných iniciál a značek se uplatňovaly drobné kresbičky vkládané přímo do textu.

  Trnkova tvorba představuje širokou žánrovou a tématickou škálu. Ilustroval přes stovku knih, navrhl tisíce loutek a stovky hraček, byl autorem desítky scénických výprav, podílel se na výtvarné úrovni československých expozic na světových výstavách Expo 58 v Bruselu a Expo 67 v Montrealu, vytvořil autorsky sedm kreslených a dvacet loutkových filmů, z nich pět celovečerních a pět středometrážních. Pod citlivými doteky jeho ruky prožívají nehybné figurky své osudy, lidská dramata, příběhy o lásce. Jeho filmy vyvolávaly polemiky na domácí scéně i na zahraničních filmových festivalech, odnášely si však mnohá ocenění a uznání. Knihy ilustrované Trnkou vycházely a dodnes vycházejí v nových vydáních u nás i v zahraničí.

  S osobností Jiřího Trnky je spjato období nejplodnějšího rozmachu české ilustrace určené dětem. Vedle pohádek doprovázel ilustracemi tvorbu básníků Vítězslava Nezvala, Františka Hrubína či Jaroslava Seiferta, se kterými ho spojovalo osobní přátelství a jejichž verše vyvolávaly v mysli malíře vzpomínky na vlastní prožité dětství. K mnohým námětům se vracel, vytvářel desítky návrhů, kreseb, realizoval nápady, precizoval každou i sebemenší kresbičku.

  Jeho tvorba je prodchnuta osobitostí, imaginací, poetičností, humorem, temperament a především lidskostí.

  Součástí výstavy je soubor fotografií, které zachycují tvůrčí a přátelskou atmosféru, která je neodmyslitelně spjata s tvorbou Jiřího Trnky. Zachytil ji na svých fotografiích v letech 1957 až 1967 významný pražský fotograf Václav Chochola (30. 1. 1923 Praha – 27. 8. 2005 Praha).

  Jeho zájem o kulturní dění ho přivedl mezi umělce, do uměleckého prostředí, kde vznikaly stovky jedinečně živých a spontánních portrétů, kterých má na svém kontě stovky. Fotografickými záběry glosoval Václav Chochola již od roku 1940 především pražský kulturní život, a proto se po maturitě vyučil fotografem v ateliéru Otto Erbana. V této době již pracoval jako externí fotograf Národního divadla v Praze, ale fotografoval i v dalších pražských a mimopražských divadlech. Vedle své hlavní činnosti se také soustředil pod vlivem tvorby členů Skupiny 42 na fotografování témat jako zátiší nebo městská periferie, do kterých zdařile aplikoval jejich program imaginativního civilismu. Když byl v roce 1949 přijat do fotografické sekce Svazu československých výtvarných umělců, stal se fotografem ve svobodném povolání.

  Václav Chochola je považován za klasika výtvarné a portrétní fotografie a jeho dílo tvoří nedílnou součást osobité a původní tradice českého imaginativního výtvarného umění a fotografie.

  Více jak sto padesát exponátů z níže uvedených titulů je zapůjčeno z rodinného archivu:

 • Jarmila Glazarová, Advent
 • Jan Karafiát, Broučci
 • Vladimír Holan, Bajaja
 • František Hrubín, Pohádka o Květušce a její zahrádce
 • Oldřich Syrovátka, Bajky dětem
 • František Hrubín, Pohádky z tisíc a jedné noci
 • Jiří Trnka, O perníkové chaloupce
 • František Hrubín, Špalíček pohádek
 • Vítězslav Nezval, Zlatý věk
 • Vítězslav Nezval, Anička skřítek a Slaměný Hubert
 • Jan Werich, Fimfárum
 • Alois Jirásek, Staré pověsti české
 • Eduard Petiška, Sedmikrásky. Německé pohádky
 • Jiří Trnka, Zahrada
 • Josef Menzel, Míša Kulička v loutkovém divadle
 • Josef Menzel, Míša Kulička v ZOO
 • Kresby k Perníkové chaloupce z roku 1944 zapůjčila ze svých sbírek Moravská galerie v Brně.

  Součástí výstavy je i prodej knih z pražského nakladatelství STUDIOtrnka, které se specializuje na reedice knih s ilustracemi Jiřího Trnky.

  Ukázku několika loutek zapůjčilo Muzeum loutkářských kultur v Chrudimi, různá vydání knih s Trnkovými ilustracemi zapůjčila Knihovna Jiřího Mahena.

  Doprovodné programy k výstavě:

 • Od 20. 11. 2012 do 25. 1. 2013
 • Doprovodný program Kde bydlí kocour – výtvarná dílna s kocourem a loutkami.

  Vhodné pro děti od MŠ a 1. stupně ZŠ. Délka trvání cca 45 – 90 min.

  Objednávky: MgA. Barbora Svátková Ph.D., e-mail: svatkova@spilberk.cz, Tel.: 542 123 635

  Michaela Budíková

 • You may also like...

  Napsat komentář

  Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

  Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.