Tóny vína

Levné dárky, best dárky
 • Zavřete oči a zapojte čich, chuť a sluch. Vinná galerie a divadlo Reduta pořádají jedinečný večer, v němž se propojí degust nejlepších vín s hudbou napříč žánry. V každém z ochutnávaných vín budeme společně hledat tóny hudby. Třetí ročník Tónů vína proběhne ve čtvrtek 1. března 2012 od 19.00 v Mozartově slavnostním sále Divadla Reduta na Zelném trhu.

  Během večera zazpívá 25členný mužský pěvecký sbor Láska opravdivá, světem vína provede návštěvníky oceňovaný sommeliér Pavel Chrást, který ke skladbám přičlenil nejlepší vína z moravských vinařství, jež zvítězila na mezinárodní soutěži Festwine. Hudbu okomentuje muzikolog Jan Špaček.

  „Hudba a víno jsou dvojice, jež má k sobě blíž, než by se mohlo na první pohled zdát. Kdo s múzou naslouchá tónům vysokého umění, bývá často přítelem dobrých vín,“ říká Tomáš Vican z pořadatelské brněnské Vinné galerie, která se od počátku snaží naplňovat motto Svět vína a umění. „Vedle Tónů vína a pravidelných degustací pořádáme výstavy fotografií a obrazů, jsme producenty úspěšných vinařských poetických komedií Bobule a 2Bobule a podíleli jsme na produkci historického velkofilmu Lidice. Vedle toho každoročně pořádáme mezinárodní vinařskou soutěž Festwine, jsme zapojeni do brněnského filmového festivalu Cinema Mundi, financujeme opravy soch svatých Nepomuků na území celého jihomoravského kraje a produkujeme exkluzivní řadu vín herce Karla Rodena,“ shrnuje Tomáš Vican.

  „Víno je zážitkem smyslů, podobně jako je tomu u kvalitního divadla. Víno je ale také kulturním faktorem – básníky, filozofy, malíře a sochaře, ale také divadelníky odpradávna inspiruje k jeho opěvování. Jsem rád, že v Divadle Reduta může docházet k organickému spojení toho vína a umění, bez nichž by naše životy byly šedé a bez jiskřivých momentů,“ říká k Tónům vína Petr Štědroň, umělecký šéf Divadla Reduta.

  K jednotlivým skladbám byla vybrána vína z vinařství Plaček, Stanislav Mádl, Marcinčák, Bíza, Baloun, Regina Coeli, z Vinařské školy a Adámkova vinařství. „Nejdříve byl vybrán repertoár a poté dle hudební inspirace jsem vybral vína. Při výběru vín jsem zohlednil také příběh skladby či jejího autora,“ vysvětluje sommeliér Pavel Chrást.

  Vstupenky je možné zakoupit ve Vinné galerii (Lužánecká 16, Brno), v předprodeji NDB (Dvořákova 11, Brno) nebo online na online.ndbrno.cz. Cena vstupenky je 299 Kč.

  Tomáš Vican

  Tomáš Franzki, servis pro novináře

  Foto: archiv Vinné galerie

 • Láska opravdivá

  Mužský pěvecký sbor založili v roce 2009 Jaroslav Černocký a Jan Špaček s cílem oživit kdysi bohatou a dnes skomírající tradici interpretace skladeb pro mužský sbor. Na Filozofické fakultě brněnské Masarykovy univerzity funguje těleso pod Ústavem hudební vědy a jeho členy jsou studenti brněnských vysokých škol. V současnosti má sbor okolo třiceti stálých členů. Repertoár se specializuje na pravoslavnou duchovní tvorbu, mj. na nápěvy z Podkarpatské Rusi, a na českou sborovou tvorbu 19. a 20. století, především Leoše Janáčka. Láska opravdivá je název jednoho z Janáčkových mužských sborů na lidový text a v názvu pěveckého tělesa má symbolizovat repertoárový soulad duchovní hudby a lidové písně.

 • You may also like...

  Napsat komentář

  Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

  Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.