Třetí ročník Moravského roku startuje o Velikonocích

 • Na Bílou sobotu po desáté hodině se opět propojí všechna tři moravská studia Českého rozhlasu, aby se letos už potřetí vydala napříč Moravou a Slezskem. Tématem letošního ročníku jsou moravské a slezské hrady a zámky. Tým moderátorek: Marcela Vandrová, Zora Ježková a Dagmar Misařová střídavě zavítá na zámek v Bučovicích (30. března), v Hradci nad Moravicí (27. dubna), na hrady Bouzov (1. června), Hukvaldy (27. července) a Veveří (31. srpna) a na zámek v Náměšti na Hané (28. září). Chybět nebude ani Moravský Silvestr s Bílou paní, ani tradiční přímý přenos ze strážnického festivalu.

  Bučovický zámek je unikátní stavbou italské renesance na sever od Alp. Na rozdíl od většiny našich renesančních zámků se nejedná o renesanční přestavbu staršího sídla, ale o realizaci originálního projektu italské pozdně renesanční stavby, zahrady, hradební zdi a vodního příkopu. Na tehdejší dobu je neobvyklé i umístění v údolí. Zámek postavil severoitalský mistr Pietro Gabri pro pana Jana Šemberu z Boskovic, ve své době jednoho z nejbohatších moravských šlechticů. Projektoval jej Jacopo Strada, vzdělaný znalec umění, historik a architekt, který byl správcem uměleckých sbírek tří Habsburských císařů – Ferdinanda I., Maxmiliána II. a Rudolfa II. Pozoruhodné je arkádové nádvoří s 90 sloupy, které jsou bohatě vyzdobeny reliéfy. Unikátní je také bohatá manýristická výzdoba interiérů a kašna na nádvoří. V době vysílání Moravského roku bude zámek okrášlen květinami, které tady k zahájení turistické sezony už neodmyslitelně patří.

  „Mými hosty ve vysílání budou bučovická kastelánka Jana Buriánková, florista Slávek Rabušic, starosta Bučovic Radovan Válek a věřím, že se přijdou podívat i naši posluchači,“ doplňuje k vysílání prvního dílu letošního Moravského roku Marcela Vandrová z Českého rozhlasu Brno. Nebude chybět ani tradiční soutěž. Vysílání hudebně doplní renesanční písně v podání souboru Gajdoši.

  Vysílání Moravského roku z Bučovic uslyšíte na regionálních stanicích Českého rozhlasu Brno, Olomouc a Ostrava v sobotu 30. března po desátého hodině dopoledne.

  Alena Podlucká

 • You may also like...

  Napsat komentář

  Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

  Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.