V Brně se rozzáří smrk s FSC certifikátem

Levné dárky, best dárky
 • Na náměstí Svobody v Brně se letos rozsvítí velký vánoční strom, který pochází z lesa s certifikátem FSC. Ten zaručuje, že se v lese hospodaří odpovědně a dle přírodě blízkých principů. V anketě vybrali Brňané smrk, který vyrostl v lesích Školního lesního podniku Křtiny nedaleko Liduščina památníku.

  Dne 20. 11. byl strom slavnostně vypraven z Bílovic nad Svitavou za účasti primátora města Brna Romana Onderky, senátora Stanislava Juránka, ředitele FSC ČR Tomáše Dudy a ředitele Školního lesního podniku Masarykův les Křtiny Mendelovy univerzity v Brně Vladimíra Dolejského.

  Stejně jako v předchozích letech byl velký vánoční strom vybrán z lesního majetku Školní lesní podnik Masarykův les Křtiny Mendelovy univerzity v Brně a slavnostně vypraven na brněnské náměstí Svobody. V doprovodném programu, který začal v 15: 00 před Myslivnou v Bílovicích nad Svitavou, vystoupily například děti z dětského domova Dagmar a mateřské školky v Bílovicích nad Svitavou. Brněnský vánoční strom se rozsvítí po osmdesáte osmé.

  I v tomto roce měli Brňané možnost vybrat vánoční strom v anketě. Vítězný smrk vyrostl nedaleko místa, kde v roce 1919 Rudolf Těsnohlídek s přáteli objevil opuštěné sedmnáctiměsíční děvčátko, které odnesl do bezpečí a pomohl mu najít náhradní rodiče. Spisovatel byl osudem dítěte natolik otřesen, že uspořádal několik charitativních sbírek, díky kterým byl vybudován dětský domov Dagmar v Žabovřeskách. Děti z něj se také účastní doprovodného programu vypravování stromu. Na památku Lidušky, nalezené holčičky, a jako symbol pomoci potřebným je pak od roku 1924 náměstí v Brně zdobeno vánočním stromem. Jeho certifikát FSC ale pomáhá upozornit i na potřebu ochrany mizejících a ohrožených lesů, které jsou dlouhodobě nejvíce ohroženým ekosystémem. Lesy ŠLP Křtiny navíc získaly certifikát FSC jako vůbec první lesní majetek na území České republiky již v roce 1997. „Je oceněním ŠLP Křtiny a jeho přírodě blízkého hospodářství, že si město Brno každý rok na své náměstí vybírá strom pocházející z našich certifikovaných lesů,“ dodává zástupce ředitele ŠLP Křtiny Pavel Mauer. „Brněnský vánoční strom z lesa s certifikátem FSC je příkladem toho, jak podpořit šetrné lesní hospoda a přispět k zlepšení našich lesů,“ doplňuje ředitel FSC ČR Tomáš Duda.

  Základní ideou FSC (Forest Stewardship Council) je podporovat ekologicky šetrné, sociálně prospěšné a ekonomicky životaschopné obhospodařování lesů, a tím napomoci chránit ohrožené a devastované světové lesy. Proto FSC vytvořilo nejprestižnější mezinárodní systém certifikace lesů a dřevozpracujících podniků, který klade na jeho držitele přísné a transparentně nastavené normy lesního hospodaření, ekologických a sociálních standardů. Nákupem výrobku s logem FSC podpoříte lesní hospodaření šetrné k přírodě a k místním obyvatelům. Cílem FSC je přispět k ochraně českých i světových lesů, které jsou dlouhodobě jedním z nejohroženějších ekosystémů.

  Ondřej Vilímek, Martin Koubek

  Foto: archiv FSC ČR

 • You may also like...

  Napsat komentář

  Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

  Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.