V Brně vzniká památník zesnulým hasičům

Levné dárky, best dárky
 • V ateliéru Fakulty výtvarných umění Vysokého učení technického v Brně vzniká hasičský památník, který bude připomínat tragickou událost z 8. ledna 2002.

  Památník bude umístěn ve veřejných prostorech obchodního centra Letmo, které vzniká na místě bývalého kasina. Jeho odhalení se plánuje na první polovinu května tohoto roku a je závislé na otevření nově postaveného obchodního centra.

  8. ledna 2002 ve večerních hodinách zemřeli při požáru kasina v Nádražní ulici v Brně dva hasiči, příslušníci Hasičského záchranného sboru Jihomoravského kraje. Dvaatřicetiletý David Kožuský a devětadvacetiletý Jaroslav Gargula se pokoušeli zachránit zaměstnance kasina. Krupiér zůstal uvnitř požárem zasaženého objektu. Oba hasiči při nulové viditelnosti v hustém kouři muže našli. Při jeho záchraně však došlo v herně k náhlému vzplanutí nahromaděných hořlavých zplodin hoření. Všichni tři na místě zemřeli.

  Autorem monumentu je Adam Krhánek, student Fakulty výtvarných umění VUT v Brně, který vyhrál ve dvoukolové soutěži. V porotě tehdy zasedali i rodinní příslušníci obou zesnulých hasičů. Adam Krhánek pojal dílo jako část své diplomové práce a jeho výroba započala již v druhé polovině loňského roku.

  Realizaci celého projektu po finanční stránce zajistil Odborový svaz hasičů, Krajský úřad JMK, Magistrát města Brna, společnost IFM Group a Nadace ČEZ.

  Památník má podobu hranolu z černého plechu, ve kterém jsou dva stíny představující dvě chybějící postavy hasičů v životní velikosti a bude důstojným připomenutím tragické události. Současně upozorní kolemjdoucí, že i v dnešní uspěchané době jsou zde lidé, kteří ve snaze pomoct jinému člověku, obětují i to nejcennější.

  Jaroslav Mikoška, tiskový mluvčí

 • You may also like...

  Napsat komentář

  Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

  Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.