Vesmír je sexy

Levné dárky, best dárky
 • Nová Hvězdárna a planetárium Brno

  Atraktivní popularizace přírodních věd, vysokoškolského studia, velkých vědeckých projektů, ale také podpora incoming turistiky, včetně zahraniční, a produkčních akcí všeho druhu si klade za cíl nová Hvězdárna a planetárium Brno. Jejím centrem je architektonicky unikátní budova se sálem pro dvě stě lidí se špičkovou audiovizuální technikou, která nemá na Moravě obdoby. Ročně projde branami této „staronové instituce“ 100 tisíc návštěvníků z řad školních výprav tak veřejnosti.

 • Chtěli byste prožít příběh Sluneční soustavy?

 • Podívat se na hvězdné nebe velkým astronomickým dalekohledem?
 • Najít odpovědi na věčné otázky?
 • Dotknout se skutečného meteoritu?
 • Prožít netradiční chvíle pod umělou oblohou planetária?
 • Zvážit se na Měsíci?
 • Hrát si se zajímavými vědeckými experimenty?
 • Užít si skvělý výhled na Brno?
 • Zjistit, co je to přírodovědné exploratorium?

  „Pod tradičním názvem se skrývá naprosto nový obsah. Nejsme vědeckým pracovištěm, ale s vědou se u nás setkáte na každém kroku. Díky významným stavebním změnám jsme se stali multivizuálním centrem pro popularizaci nejrůznějších věd v laikům srozumitelné, zábavné a také interaktivní podobě. Věnujeme se také propagaci brněnských univerzit a velkých vědeckých projektů realizovaných na území města Brna. Moderně zařízené prostory Hvězdárny a planetária Brno jsou ideální pro menší a středně velké kulturní aktivity (divadelní a hudební představení), diskusní setkání, akce kongresové a incentivní turistiky, specializované eventy apod. Na přelomu roku 2012 a 2013 navíc získáme jedinečný projekční systém digitálního planetária, který nás zařadí mezi nejlepší instituce tohoto druhu v Evropě,“ vysvětluje ředitel Hvězdárny a planetária Brno Jiří Dušek.

  „Hlavním cílem modernizace brněnské hvězdárny a planetária bylo ještě více přiblížit vesmír a vědu nám obyčejným smrtelníkům. Rozšířená nabídka pro veřejnost s sebou nese také nespočet novinek, a to jak v oblasti astronomie, tak na poli dalších vědeckých disciplín. Vše bude v maximální možné míře interaktivní, což určitě ocení nejenom děti, ale i dospělí,“ řekl při slavnostním otevření rekonstruované Hvězdárny a planetária Brno primátor města Brna Roman Onderka.

  Klíčové novinky

 • Velké planetárium

  Na kopuli o průměru 18 metrů dokážeme promítnout kolem devíti tisíc hvězd, dvacet mlhovin i hvězdokup a také řadu těles Sluneční soustavy, v libovolný okamžik z kteréhokoli místa na Zemi. Projekční zařízení doplňují speciální projektory, stejně jako netradiční sedadla. Jedinečný sál planetária lze rovněž využít pro kongresové a společenské akce.

 • Exploratorium

  Interaktivní exponáty, vzorky mimozemských hornin, čarokrásné reprodukce vesmírných objektů, jedinečný projekční systém, stejně jako planetární váhy jsou připraveny v podzemním, mnohoúčelovém sále. Prožijete neuvěřitelný příběh Sluneční soustavy, fascinujícího koutu vesmíru, který tvoří náš svět. Vhodné pro návštěvníky každého věku.

 • Astronomická pozorovatelna

  Už jste na vlastní oči spatřili sluneční skvrny, krátery na Měsíci, Saturnův prstenec, Jupiterovy bouře a satelity, srpek Venuše, barevné dvojhvězdy, jiskřivé hvězdokupy, jemné mlhoviny anebo galaxie vzdálené miliony světelných roků? To všechno lze pohodlně ukázat pomocí moderních, automaticky naváděných dalekohledů.

 • Malé planetárium

  Malé planetárium dokáže na klenbě o průměru osmi metrů vykouzlit iluzi hvězdné oblohy s několika nápadnými planetami a Měsícem. Na rozdíl od modernějšího a většího protějšku však nabízí intimní atmosféru s příjemným posezením.

 • Pozorovací terasa

  Z pozorovací terasy se nabízí téměř magický pohled na denní i noční Brno. Pouhýma očima, ale také s pomocí přenosných dalekohledů, se odtud podíváte na noční oblohu. Není sice nijak tmavá, ale nejnápadnější souhvězdí odtud určitě uvidíte.

 • Vstupní hala

  Prodej i rezervace vstupenek s malým astronomickým obchůdkem, stejně jako posezení u jednoduchého občerstvení a výstavy, to vše nabízí foyer Hvězdárny a planetária Brno. Snad nejzajímavější je obrovský snímek (jeden z největších na světě svého druhu) malé části souhvězdí Plachty, ve kterém před 11 tisíci roky explodovala jedna velmi hmotná hvězda.

  Proč navštívit Hvězdárnu a planetárium Brno?

 • Chci zažít něco výjimečného

  Pak se vydejte na některé z představení pod umělou oblohou velkého planetária. Jedná se o originální obrazové a zvukové projekce (komentované odborným průvodcem), které seriózně ale přitom dostatečně srozumitelně a zábavně vyprávějí nejrůznější „vědecké příběhy“. Pořady pod umělou oblohou trvají přibližně 60 minut a jsou vhodné pro všechny diváky starší 8 let.

 • Jsem tour operátor

  Většina našich pořadů ve velkém planetáriu, stejně jako návštěva přírodovědného exploratoria je vhodná pro turisty zajíždějící do Brna. Některá naše představení se vysloveně věnují regionu města Brna a jižní Moravy. Jsme připraveni také na německy a anglicky mluvící návštěvníky. V případě velkého zájmu lze v našich prostorách aktivně strávit přibližně 3 hodiny.

 • Netradiční zážitek pro obchodní partnery

  Moderně zařízené prostory Hvězdárny a planetária Brno jsou ideální pro menší a středně velké kulturní aktivity (divadelní a hudební představení), diskusní setkání, akce kongresové a incentivní turistiky, specializované akce apod. Program může zpestřit některé z představení pod umělou oblohou, návštěva exploratoria nebo za jasného počasí pozorování večerní oblohy velkými dalekohledy. Připraveno je i zázemí pro catering.

 • Dorazím s malými dětmi

  Pro nejmenší návštěvníky uvádíme pod umělou oblohou velkého planetária originální, výpravné pohádky, jejichž součástí jsou poutavé příběhy o nebeských tělesech a ukázky vybraných souhvězdí, Měsíce i planet. Namluvili přední brněnští herci, ilustrovali originální ilustrátoři. Představení trvají do 60 minut a jsou vhodná pro děti starší čtyř let.

 • Přijdu s celou třídou

  Pro mateřské, základní, střední i vysoké školy máme připravenu řadu komplexních pořadů, které přiměřeným způsobem odpovídají věku i znalostem žáků a doplňují, resp. rozšiřují moderní představy o planetě Zemi, Sluneční soustavě a vesmíru. Hlavním cílem je pozitivní motivace. Snažíme se ukázat, že má smysl investovat do vědy anebo se dokonce věnovat jejímu studiu na vysoké škole. Pořady vycházejí z rámcových vzdělávacích programů a zahrnují vzájemné souvislosti celé řady vědních oborů.

 • Mám hravou povahu

  Pak navštivte exploratorium, kde vás provedeme fascinujícím příběhem Sluneční soustavy. Seznámíte se s moderním pohledem na okolí naší planety, sáhnete si na meteority a s pomocí audiovizuálního systému, který nemá ve střední Evropě obdoby, budete putovat napříč prostorem i časem. Po celý pobyt v exploratoriu vám bude k dispozici školený personál, který kdykoli pomůže nebo cokoli vysvětlí. Prohlídka naší interaktivní expozice, která je vhodná pro návštěvníky jakéhokoli věku, trvá 45 minut.

 • Obdivuji hvězdnou oblohu

  Pod odsuvnou střechou naší pozorovatelny najdete velké astronomické dalekohledy nabízející jedinečný zážitek z pozorování objektů blízkého i vzdáleného vesmíru. Prosklená fasáda a velká pozorovací terasa navíc zprostředkují úžasné pohledy na denní i noční Brno. Komentované procházky večerní oblohou vedou odborní průvodci. S ohledem na změny v postavení nebeských těles, stejně jako roční období, je každá taková výprava zcela jedinečná. S některými našimi dalekohledy můžete bezpečně sledovat i jinak oslnivé Slunce. Za příznivého počasí ukazujeme sluneční skvrny anebo protuberance – výtrysky horkého plynu na okraji slunečního disku.

 • Mám hlubší zájem o astronomii

  V takovém případě nabízíme veřejné odborné přednášky. Zveme známé popularizátory prezentující některé z mnoha vědeckých témat, ale také špičkové odborníky, s nimiž se v menším počtu diváků ponoříte hlouběji do problematiky a dokonce se dle zájmu můžete zúčastnit i rozsáhlejší diskuze. Zajímat byste se pak mohli také o náš Internetový kurz základů astronomie.

 • You may also like...

  Napsat komentář

  Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

  Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.