Výstava díla Josefa Lady

Levné dárky, best dárky
 • Letošní vánoční výstava na Špilberku představí jednoho z nejznámějších kreslířů a ilustrátorů dětských knih Josefa Ladu (17. 12. 1887 v Hrusicích – 14. 12. 1957 v Praze). Autorkou a kurátorkou výstavy je Jana Svobodová, výtvarně výstavu zpracovala Hana Megová.
 • Doba konání výstavy: 14. 11. 2013 – 26. 1. 2014

  Lada začínal jako karikaturista, nicméně už v roce 1911 vychází jeho první dětská knížka Moje abeceda s ilustracemi k národním říkadlům. Veselé Ladovy obrázky spojené s krátkými říkankami bývají dodnes prvním setkáním malých čtenárů s knihou, neboť se pro velký zájem tisknou nová a nová vydání. Svými nezaměnitelnými ilustracemi doslova oživoval literární díla autorů jemu blízkých, kamarádů a přátel, mezi které počítal především Jaroslava Haška, jehož Osudy dobrého vojáka Švejka doprovázel kresbami už od roku 1921. Lada ale také sám psal pohádkové příbehy bohatě protkané kreslenými obrázky – nejznámější jsou bezpochyby příbehy moudrého kocoura Mikeše.

  Velmi aktivně se Lada projevoval i jako úspěšný glosátor nejrůznějších dobových situací; jeho vtipné černobílé i barevné kresby vycházely v mnoha časopisech i nedělních novinových přílohách – pro výstavu bylo vybráno několik kreseb z časopisu Kvítko z čertovy zahrádky z let 1926–1938. V žádném období své tvorby však malíř nezapomínal na děti. Už jenom málo kdo z nás si uvědomí, že záhlaví časopisů Mateřídouška a Ohníček, které se používá dodnes, je také dílem Josefa Lady.

  Letošní vánoční výstava na Špilberku představí na 150 kreseb z třiadvaceti knižních titulů. Nejvíce obrázků bude patřit Ladovým veselým učebnicím, pohádkám o chytrém českém Honzovi, bajkám podle Ezopa, kocouru Mikešovi a pohádkám, které autor nazval jako nezbedné. Chybět nebudou samozřejme ilustrace k nejznámějším pohádkám Karla Jaromíra Erbena. Nejmenší děti si připomenou obrázky a čtyrverší k vybraným písmenům naší abecedy.

  Vystaveno je také deset obrazů zasněžené krajiny s klouzačkou, Mikulášem, ponocným i vodníkem sedícím nad zamrzlou hladinou rybníka, které nám svojí zimní tematikou navodí příjemnou vánoční atmosféru.

  Ladovo rozsáhlé dílo tvoří okolo 15 tisíc kreseb a asi 400 obrazů, podle Ladova námětu ci ilustrací vzniklo na dvacet filmů, jeho dílo je zastoupeno v třiadvaceti galeriích a muzeích v celé republice a do dnešních dnů se stále těší pozornosti diváků na mnoha výstavách.

  Výstava je doplněna souborem dobových hraček ze sbírky Milady Kollárové a knihami Josefa Lady, které zapůjčila Knihovna Jiřího Mahena.

  Výběr z Ladova díla, který bude k vidění na Špilberku od 14. listopadu do 26. ledna, bude jako každý rok doprovázet bohatý program pro mateřské a základní školy. Ke koupi bude také bohatý výběr z knížek, kalendářů, omalovánek a vánočních pohlednic s Ladovými ilustracemi, které mohou posloužit jako milý vánoční dárek.

  Vernisáže výstavy se zúčastnil i vnuk malíře Josefa Lady, Josef Lada ml.

  Kdo bude mít chuť na pravou ladovskou zabijačku, může přijít v sobotu 7. prosince na velké nádvoří hradu Špilberk ochutnat nejrůznější speciality a zapojit se aktivně do mikulášského programu, který bude probíhat od 10 do 17 hodin.

  Výstavu bude doprovázet interaktivní program pro školní skupiny MŠ a I. stupně ZŠ s názvem Nálada na Ladu. Podle Ladových obrázků si poskládáme příběhy venkovského života, připomeneme si dětské hry a říkadla, lidové zvyky a tradice spojené s Vánocemi a zimou. Nekonecný papírový řetez, jednoduché vánocní ozdoby…

  Jiří Blažek

 • You may also like...

  Napsat komentář

  Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

  Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.