X. ProART Festival přivítá hosty ze Švýcarska, Maďarska, Rakouska, Slovenska a Izraele

Levné dárky, best dárky
 • Jubilejní, již 10. ročník mezinárodního festivalu ProART se v Brně představí od 19. do 28. července. Tento největší tuzemský workshop festival nabízí 32 pedagogů ze 14 zemí z oboru tance, zpěvu, herectví, fotografie, kresby, designu, kreativního psaní, hudebních žánrů a k tomu 11 večerních představení. Mezinárodní workshopy a představení na téma Linie-Kruh-Čas-Věčnost pořádá ProART, občanské sdružení pro umění.

  Brněnský divadelní program letos otevře Darrel Toulon, šéf baletního souboru Oper Graz v sólovém projektu o Václavu Nižinském, ve společném večeru s Budapest Dance Theatre. Ze Slovenska do Brna zavítají Company Debris a Elledanse. ProART se představí svým posledním projektem String Quartets s hudbou Leoše Janáčka a Miloslava Ištvána a „jednoaktovkou“ Sfida Furioso s tématem Piera Paola Pasoliniho. Kromě tradičního gala studentů a pedagogů a otevřené open air tančírny pro všechny tancechtivé vyvrcholí brněnská část izraelským souborem legendárních choreografů Liat Dror a Nir Ben Gal s jejich premiérou Zen Dance. Poslední dva večery budou patřit švýcarským souborům – T42 Dance Projects Felixe Dumerila a Cie El Contrabando Anet Fröhlicher.

  Mezi letošní workshopové novinky patří výuka tvorby smyčcových nástrojů s Graffovým kvartetem a kytarová masterclass a elektronická kompozice s Omarem Rojas z Mexika.

  Poprvé se na festivalu v Brně představí Béla Földi (H), režisér Štěpán Pácl (CZ), populární muzikálový herec Městského divadla Aleš Slanina (CZ), tanečnice a choreografka Anet Fröhlicher (CH) nebo izraelská taneční legenda Nir Ben Gal (IL).

  Naopak mezi pamětníky a známé tváře můžeme zařadit tanečníky a choreografy Isiru Makuloluwe (CL/UK), Erica Trottiera (CAN/D) či fotografa Romana Sejkota (CZ).

  Kurzy, určené laikům a profesionálům, jsou odstupňovány podle obtížnosti. V Brně se festival odehraje tradičně v prostorách baletních zkušeben Národního divadla a zcela nového Divadla na Orlí, které svým technickým zázemím odpovídá těm nejvyšším zahraničním kritériím.

  Umělecký ředitel Martin Dvořák k lákavému večernímu programu dodal: „Máme velkou radost, že se nám podařilo připravit letošní jubilejní večerní program s takovou spoustou mezinárodních hostů. Se jmény jako Nir Ben Gal, Darrel Toulon či Felix Dumeril má Brno možnost vidět ten nejreprezentativnější tanečně-divadelní festival na celé Moravě. Rovněž workshopová nabídka je ještě pestřejší než v uplynulých letech – celkem 20 pedagogů jsme na festivalu v Brně ještě nikdy nehostili.“

  Michael Kořínek

  Fotografie: Martin Šandera

  So 20. 7. / 20:00 / DnO / 230-140-0 Kč

 • Catherine Guerin / Darrel Toulon – the alpha group (A): SCHIZ
 • Lóránd Zachár / Budapest Dance Theatre (H): SEC

  Ne 21. 7. / 20:00 / DnO / 200-130-0 Kč

 • Martin Dvořák – Isira Makuloluwe / ProART Company (CZ): STRING QUARTETS

  Po 22. 7. / 20:00 / DnO / 230-140-0 Kč

 • Lucia Holinová / Elledanse (SK): FUGA
 • Jozef Vlk – Stanislava Vlčeková / Debris Company (SK): KOLÍSKY

  Út 23. 7. / 20:00 / DnO – open air před divadlem / vstup volný

 • TANČÍRNA pro studenty, jejich pedagogy a všechny tancechtivé

  Hudba: Richard Pohl a Edgar Omar Rojas Ruiz

  St 24. 7. / 20:00 / DnO / 250-160 Kč

 • GalaProART

  gala mezinárodních pedagogů

  Čt 25. 7. / 18:00 / DnO foyer / 100 Kč

 • STRUNY TALENTŮ

  závěrečná prezentace studentů Edgara Omara Rojas Ruiz (kytara a elektronická kompozice), Richarda Pohla (klavír) a Graffova kvarteta (smyčcové nástroje)

  Čt 25. 7. / 20:00 / DnO / 200-130 Kč

 • LINIE – KRUH – ČAS – VĚČNOST

  3 festivalové searching projekty: Erica Trottier (tanec) – Aleše Slaniny (zpěv) – Štěpána Pácla (herectví) +

  Martin Dvořák – Edgar Omar Rojas Ruiz: SFIDA FURIOSO / Who is me?

  Pá 26. 7. / 17:30 / DnO / 100 Kč

 • IMPROVIZACE V PROSTORU

  závěrečné gala studentů ProART Festivalu 2013

  Pá 26. 7. / 20:00 / outdoor před divadlem + DnO / 250-160-0 Kč

 • BODY BUILDINGS

  tanečně-pohybový outdoor projekt Nira Ben Gala +

  Liat Dror / Liat Dror Nir Ben Gal Dance Company (IL): ZEN DANCE

  So 27. 7. / 20:00 / DnO / 250-160-0 Kč

 • Félix Duméril / T 4 2 Dance Projects (CH): MUKASHI MUKASHI

  Ne 28. 7. / 20:00 / DnO / 250-160-0 Kč

 • Anet Fröhlicher / Cie El Contrabando (CH): ON_LINE__

  Rezervace vstupenek / Tickets reservation: on-line e-rezervace www.divadlonaorli.jamu.cz v sekci PROGRAM nebo telefonicky 737 300 314

  Celotýdenní vstupenka v hodnotě 1000/700 Kč na e-mailu proart@proart-festival.cz

  Pořádá ProART ve spolupráci s: Národním divadlem Brno, Národním divadlem Praha, pražským Experimentálním prostorem NoD a Divadlem na Orlí – hudebně-dramatickou laboratoří JAMU.

  Za finanční podpory hlavního města Prahy, statutárního města Brna, Ministerstva kultury ČR, Státního fondu Kultury, Mezinárodního Visegradského Fondu, Pro Helvetia, Rakouského kulturního fóra, Velvyslanectví státu Izrael v Praze a Nadace Život umělce.

 • You may also like...

  Napsat komentář

  Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

  Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.