Začíná festival Bonjour Brno 2012

Levné dárky, best dárky
 • Měsíc březen vstoupil do své druhé poloviny a pro příznivce frankofonní kultury to znamená dvě významné události. Na úterý 20. března připadá světový den Frankofonie, tím však frankofilní nálada, alespoň pokud jde o Brno, nekončí. Nezadržitelně se totiž blíží další, tentokrát již osmnáctý ročník festivalu francouzské a frankofonní kultury Bonjour Brno, který se uskuteční od 23. března do 18. dubna 2012.

  A protože osmnáctiny bývají zpravidla velkým důvodem k oslavě, můžete se již nyní začít těšit na pestrý program, který nabídne kromě tradičních akcí, jako jsou koncerty, divadlo, tanec, gastronomie, filmy, výstavy, přednášky nebo pétanque také některé novinky. Za všechny jmenujme například bretonský fest-noz nebo trh zboží a zážitků na Flédě s názvem Koloniál.

  O uvedení do festivalové nálady se postarají dvě výstavy, divadelní festival a taneční vystoupení s workshopem. V pátek 23. března bude na Francouzské alianci zahájena výstava s názvem CZ.KOMIKS.11. Návštěvníci si budou moci prohlédnout práce studentů českých uměleckých škol, kteří se v loňském roce zapojili do soutěže se stejným názvem. Tu zorganizovala Univerzita Tomáše Bati ve Zlíně, Rotary Club Brno City a Rotary Club d“Angoulême ve spolupráci s Francouzskou aliancí. Na vernisáž výstavy si sice budete muset počkat až do 13. dubna, avšak těšit se již nyní můžete na setkání s oběma autorkami vítězných návrhů, které se přijdou podělit o své zážitky z výhry – tou byla účast na proslulém festivalu komiksu v Angoulême, jehož neopakovatelnou atmosféru si mohly zažít letos v lednu.

  Další výstavou, která doprovodí začátek festivalu Bonjour Brno je přehlídka současného mediálního umění nesoucí název REMAKE. V Domě pánů z Kunštátu ji můžete zhlédnout až do 15. dubna. Jedním z hlavních lákadel této mezinárodní putovní expozice, jejímž cílem je iniciovat tvorbu současných děl inspirovaných historií mediálního umění, je remake první kinetické sochy CYSP 1, kterou v roce 1956 představil otec kybernetického umění, francouzský umělec Nicolas Schöffer.

  Pokud jde o divadlo, v pátek 23. března odstartuje již pošestnácté divadelní festival frankofonní mládeže Festivadlo, který potrvá až do neděle 25. března. Během těchto tří dnů seznámí studentské soubory z nejrůznějších zemí světa brněnské publikum s žánrově rozmanitými inscenacemi, jejichž jednotícím prvkem bude, jak jinak než francouzština. Novinkou letošního ročníku bude účast gymnázií s výukou němčiny.

  Divadlo Husa na Provázku hostí v sobotu 24. března v 19.00 taneční workshop Hra se stíny. Maurice Yeka, uznávaný tanečník, choreograf a učitel afrického současného a tradičního tance, se zaměřuje na vnitřní porozumění pohybu z pohledu různorodých tradic své země (Kongo) a kultury. Setkání evokující různá sociální, kulturní a politická témata se bude skládat ze čtyř částí: dokumentárního filmu, debaty, workshopu a sólového vystoupení Maurice Yeky.

  Přejeme všem milovníkům francouzské a frankofonní kultury, aby si oslavy osmnáctého výročí festivalu Bonjour Brno, které potrvají úctyhodné čtyři týdny, nejen nenechali ujít, ale aby si je především skvěle užili.

  Dita Friáková

 • You may also like...

  Napsat komentář

  Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

  Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.