PRVNÍ ČESKÝ SRAZ PARKOURISTŮ

Krátké video z Prvního českého srazu – jammu – parkouristů ( v Brně ) zde, fotky zde
.
Další videa a informace o tomto novodobém sportu zde
a zde.

A tohleto video je taky hustý…


XPress.cz píše: Sport, který je určen spíše pro ty odvážnější z nás. Le parkour, neboli překonávání překážek, je novodobou zábavou městské mládeže. Žádná složitá pravidla nemá – stačí skákat, skákat a když už nemůžete tak prostě začnete skákat.

Čím mrštněji se parkourista dokáže prodrat městkou džunglí, tím větší sklidí ovace. Akrobati šplhají po zdech a sloupech, přeskakují lavičky, nebo dokonce skáčou ze střechy na střechu. Přitom není nejdůležitější nebezpečnost triku, ale jeho plynulost a estetika.

Jméno vzniklo z francouzského „parcours du combattant“ což v překladu znamená „pouť bojovníka.“ Zakladatelem parkouru je David Bell, který začal tento riskantní sport provozovat už v roce 1980 a dodnes je světovou jedničkou a zároveň živoucí legendou. Inspiraci našel ve východním bojovém umění, které je nazýváno ninjutsu. David se do podvědomí široké veřejnosti dostal díky reklamnímu spotu na BBC, kdy ho tisíce lidí vidělo poskakujícího po londýnských střechách. Postupem času se parkouristi objevili v mnoha reklamách pod slogany o svobodě pohybu, nebo nejrychlejší komunikaci. Vystoupili také v mnoha dokumentech a pořadech. Svým uměním ohromili davy a dnes už by se jen těžko hledalo místo v Evropě, kde by neměli své zastánce a následovníky. I u nás, v naší malé republice, se najde pár skupin, pro které je parkour životním stylem. Mezi nejznámější patří zlínští Strakes crew a pražští Lezz kref. Akrobacii nadobro propadli. Vyrážejí do ulic, a zatímco kolemjdoucí klopí oči, oni na každém kroku hledají a zdolávají překážky. Vidí je všude a ve všem.

První film, který byl o parkouristech natočen, je prezentuje jako vzbouřence z ulice, kteří využívají své umění ke krádežím. V nejbližší době by se ale měl dostat do kin snímek, který je akrobatům opravdovou poctou – Banlieue 13, na kterém se značnou měrou podílí i Bell.

Parkour ovšem není čistě mužský sport. Své příznivce si nalezl i u něžnějšího pohlaví. U parkouristek se nejvíce hodnotí „ladnost“ skoku. V reálu to znamená, že porotci sledují prsa a bříško. Platí jednoduchá rovnice: čím větší vnady, tím větší pohyb, tím větší úspěch.

Toto dobrodružství má ale samozřejmě i stinné stránky. Mnoho akrobatů, kteří pokoušeli své štěstí, si odneslo ošklivá zranění. Každý, kdo chce následovat skokanský příklad, by měl racionálně zhodnotit své možnosti a schopnosti předtím, než začne s cvičením.

Začátečníci by měli vykonávat parkour pod dohledem zkušené a zodpovědné osoby. Ideální je, když si své první pokusy odbyte ve větší skupince lidí. Schody, zábradlí, střechy, lavičky – mohou se stát překážkovou dráhou, ale také smrtelným nebezpečím.

You may also like...

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.