AL CAPONE

Levné dárky, best dárky

Proslulý hráč kulečníku, expert na boj s nožem, „zjizvenej“ vůdce gangu, osnovatel hrůzného masakru v chicagské garáži, vězeň z Alcatrazu.

Ano, dneškem si mimojiné připomínáme 108 let od narození Alfonsa Capone, postavy dodnes v USA nezvratně symbolizující organizovaný zločin. Pašoval a nelegálně prodával alkohol, hravě ovládl prostituci i hazard. Oplýval neuvěřitelnou schopností uplatit kohokoli, policistu, právníka či politika.

Paradoxně právě v den jeho narozenin, tedy 17. ledna 1920 byl přijat osmnáctý ústavní dodatek, zakazující na celém území Spojených států výrobu a prodej alkoholických nápojů. V ten den začal nesmrtelný Alfonso doopravdy ´podnikat´…

Alphonse nebo také Alfonso, zkráceně Al Capone se narodil v newyorské čtvrti Brooklyn jako čtvrtý z devíti dětí. Jeho rodiče byli chudí přistěhovalci z italské Neapole. Do školy chodil Capone pouhých šest let. Již ve škole se „proslavil“ krutostí – zbil učitelku. Od této doby se pak věnoval pouze svému „povolání“ zločince. První zkušenosti nasbíral ještě jako výrostek v brooklynském „Bim Booms“ gangu. Později proslulému hráči kulečníku a expertovi na boj s nožem brzy otevřel náruč tehdy nejmocnější newyorský gang Johnyho Torria, který vydělával převážně na řízené prostituci.

Zní to paradoxně, ale jeho pravá chvíle přišla se zákonem. Dne 17. ledna 1920 byl přijat osmnáctý ústavní dodatek, který zakazoval na celém území Spojených států výrobu a prodej alkoholických nápojů. Legální nedostupnost alkoholu a neexistence veřejných podniků s alkoholickými nápoji využili organizované klany, budované nejčastěji na příbuzenském, národnostním nebo územním principu, které začaly s tajnou výrobou alkoholu, s jeho pašováním z jiných států a zakládáním tajných hospod a barů.

Za jediný rok prohibice se údajně vypila 1 miliarda galonů (více jak 4,5 miliardy litrů) alkoholu. Během jednoho roku bylo uvězněno více než půl miliónů Američanů a 35.000 lidí zemřelo na otravu metylalkoholem. Do padělané whisky pokoutní výrobci také přidávali kyselinu sírovou, aby měla „říz“. Jen za šest let prohibice bylo vybráno 30 milionů dolarů pokut a uloženo trestů vězení v trvání 12.000 roků za překročení prohibičního zákona. Al Capone krutými metodami ničil zločineckou konkurenci a v ulicích amerických měst se rozpoutala válka gangů. Z pouličních bojů si Capone odnesl pověstnou jizvu na levé tváři, která mu vynesla v podsvětí známou přezdívku „Zjizvenej“.
V rámci osmnáctého ústavního dodatku byly veřejně ničeny zásoby alkoholu a demolovaly se hospody a bary.
Alkohol se vyléval na ulici přímo do kanálů.

Orgány spravedlnosti se marně snažily dostat Al Capona do vězení. Nemohly ho totiž přímo usvědčit z žádného těžkého zločinu. Tehdejší šéf FBI Edgar Hoover, který měl pouze 266 zvláštních agentů na celé Spojené státy s velmi omezenými pravomocemi, připravil na Al Caponeho léčku. S pomocí nastrčeného agenta jménem Mike Malone z ministerstva financí, který celý rok žil s mafiány se podařilo justičním orgánům shromáždit důkazy o porušení zákona o přiznávání daní z příjmu. Nelítostný mafián, který sám několik lidí utloukl k smrti byl nakonec odsouzen za daňový únik na jedenáct let vězení. Navíc musel uhradit 80.000 dolarů a všechny soudní výlohy.

Nejznámějším Al Caponovým krvavým podpisem byla hromadná poprava mužů konkurenčního gangu v garáži v severní části Chicaga v únoru 1929, známá jako masakr na Den svatého Valentina. Na základě vědecké balistiky byl jako jeden z členů „popravčí čety“, která měla účast na hromadné vraždě usvědčen Fred R. Burke. Složité balistické expertízy provedl Calvin Goddard, původním povoláním lékař – kardiolog.

Šance na návrat do světa zločinu již nebyla pro nejpřísněji střeženého amerického vězně možná. V listopadu 1939 byl z důvodu pokročilého stadia syfilidy propuštěn z pověstného Alcatrazu a hospitalizován v baltimorské nemocnici. Jako osamocená lidská troska pak dožíval na své usedlosti na Floridě, kde také 25.ledna 1947 zemřel. Pochován je na chicagském hřbitově Mount Olivet vedle dalších asi dvěstěpadesáti hrobů gangsterů. Mnozí z nich zemřeli buď přímo Al Caponovou rukou, nebo na jeho příkaz…

Převzato z
http://www.spsmvbr.cz/muzeumzla/capone/capone.html

You may also like...

8 Responses

 1. krutek.info napsal:

  informace z brna jak remen.

 2. Krutor napsal:

  kazdej mafian nebo cesky – vyhybkar – ma sveho ucitele, tak proc ne al capone a brno?

 3. ma napsal:

  LU je z Brna.

 4. etna napsal:

  mate to tam trochu pomotane: najprv pisete, ze sa Al narodil 17.1,1899 a o par riadkov nizsie zase stoji, ze „Paradoxně právě v den jeho narození, tedy 17. ledna 1920…“. Asi by to mal byt „den jeho narodenin“ a nie „den jeho narodenia“ 😉 Inak k tomu, ze tato informacia nema s Brnom nic spolocne, sa radsej vyjadrovat nebudem, aby ste ma zase nezdrbali jak minule. Ale minule ta infoska aspon bola zaradena v rubrike „mimo brno“, vidim, ze teraz uz prdite aj na to.

 5. Anonym napsal:

  rubrika změněna :-)

 6. etna napsal:

  😉

 7. lulu napsal:

  narozenin, pardon..Brno město mafiánů přece..:)

 8. etna napsal:

  tak uz som uplne spokojna 😀

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.