Anonymové vyhrožují zničením dětského orloje v Poděbradech!

Levné dárky, best dárky
 • Unikátní dětský orloj, který byl slavnostně odhalen v Poděbradech v pátek 28. 10. 2011 u vstupu na kolonádu z náměstí Krále Jiřího, ohrožují výhružky anonymů adresované starostovi Ladislavu Langrovi a žádající odstranění plakátu s bratry Mašíny, kteří v Poděbradech do roku 1953 žili. Plakát zve na orientační běh po stopách bratří Mašínů – trasa vede z Poděbrad do Berlína.

  Dětský orloj se po vhození desetikorunové mince rozpohybuje, hraje a zpívá. Dětské kresby představují historii lázeňského města. V orloji se pohybuje dvanáct figurek a každá má svůj motorek. „Když válec otevřete, zevnitř to v něm vypadá jako v atomové elektrárně,“ směje se zpěvák a skladatel Petr Prchal alias Pancho, jenž složil a nazpíval s poděbradským dětským sborem Kvítek písničku, kterou orloj hraje. O výtvarnou stránku se postarala jeho manželka, poděbradská rodačka a výtvarnice Lucie Seifertová, která do unikátního orloje mimo jiné nakreslila figurku pojídající lázeňskou oplatku, druhá pije Poděbradku, která jí roztáčí srdce. Je tam masérka nasírující pacienta, jenž se kroutí, lázeňská, která potápí hlavu pacientovi pod vodu do vany. Chodí tam mažoretky nebo paní s kočátkem a dětmi na procházce. Nakonec tam přijede král Jiří a naproti němu motorkář. Když Panchova píseň končí, zařehtá kůň, král se na koni postaví a motorkář postaví motorku na zadní. „Motorkář je tam proto, že mají každý rok v Poděbradech srazy. A nechybí ani drbny, protože je to tady jedna velká drbárna,“ říká se smíchem Lucie Seifertová.

  Střecha dětského orloje kopíruje střechu zámku Poděbrady. Sám orloj je veselý, rozpohybovaný a v nadsázce. Lucie Seifertová umístila rozpohybované divadlo do plakátovací plochy ve tvaru válce. A na plakáty Lucie nakreslila významné události z historie Poděbrad – od druhohor, kdy se tam v moři proháněli žraloci až po současnost, například bratry Mašíny, kteří ve městě do roku 1953 žili.

  Kmotrou dětského orloje se stala moderátorka České televize Nora Fridrichová. „Nyní je krize a je potřeba dělat úsporné věci, které nespotřebují tolik energie a nestojí moc peněz a proto doufám, že se tento malý úsporný orloj proslaví víc než ten velký pražský,“ popřála unikátnímu dětskému orloji Nora Fridrichová.

  Lucie Seifertová je autorkou řady leporel o historii českých měst i hradů a zámků. Její devítimetrové leporelo Dějiny udatného českého národa získalo cenu Magnesia litera, Zlatá stuha, Zlatá pečeť a bylo nominovano Magnesii literou na dětskou knihu desetiletí. Animovaný seriál České televize o Dějinách udatného českého národa získal Trilobita a byl nominován na Cenu TýTý. Lucie Seifertová se narodila v Poděbradech, vystudovala AVU Praha u profesora Jiřího Sopka.

  Denisa Dvořáková

  Foto: Monika Langrová

 • You may also like...

  Napsat komentář

  Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

  Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.