Dobrovolnictví v Malém Tibetu

Levné dárky, best dárky
 • Hnutí Brontosaurus ukončilo pátý ročník dobrovolnictví v Malém Tibetu. Tento týden se vracejí poslední dobrovolníci z Malého Tibetu (Ladakh, severní Indie), kde pomáhali předchozí dva měsíce. Na programu měli výuku na základních a klášterních školách, stavbu nového kláštera a školení dětí pro komunikaci s českými dětmi skrz webové rozhraní.

  Jejich působení nabralo jiný směr, když hlavní město Ladakhu zasáhla ničivá povodeň. Místní obyvatelé nejsou na podobné katastrofy zvyklí a tak se dobrovolníci ujali organizování pomoci. Hnutí Brontosaurus posílá dobrovolníky do Ladakhu od roku 2006 v rámci rozvojového projektu La Ngonpo – Krajní meze.

  „Letošní ročník se skutečně povedl,“ říká koordinátorka dobrovolníků Vladimíra Regerová. „Ve vesnici Mulbekh učili dobrovolníci matematiku, fyziku, biologii, ekologii a zeměpis. Oproti minulým ročníkům nezískali nové vědomosti pouze děti. Na hodiny chodili i místní vyučující, kteří plnili aktivity společně s dětmi. Po vyučování jsme pro učitele zorganizovali školení, kde se mohli dozvědět pozadí každé metody. V polovině našeho působení jsme připravili kulturní představení, kde se děti a rodiče mohli naučit české tance, ochutnat palačinky nebo se podívat na pohádku o Popelce.“

  Neočekávaná událost změnila program dobrovolníků v půlce jejich působení. Blesková povodeň zasáhla hlavní město a jeho okolí a připravila o život 200 lidí. Ladakh je velmi suchá oblast a na podobné situace nejsou místní obyvatelé zvyklí. Společně s Moravskou misijní školou zorganizovali dobrovolníci Hnutí Brontosaurus pomoc v řadách turistů, kteří byli ve městě uvězněni. Dobrovolníci zřídili informační systém, který seznamoval turisty, jak mohou pomoci, zřídili sbírku materiálu, který distribuovali v záchranných táborech a každý den vypravili autobusy s turisty, kteří jeli manuálně pomoci do oblastí zasažených povodněmi.

  „I přes všechny komplikace zůstává mezi námi dobrá nálada. Dobrovolníci toho ročníku odjeli z Ladakhu tak nadšení, že se rozhodli uspořádat veřejnou sbírku na podporu místní školy. Ta bude probíhat na jaře na stanovištích v centru města Brna,“ říká Jiří Sázel, pověřený jednáním ve věci veřejné sbírky.

  Čeští dobrovolníci jezdí do Ladakhu v rámci projektu La Ngonpo – Krajní meze učit do ladackých škol a pomáhat při stavbách a opravách ladackých klášterů. Každý rok je vypravena dvacetičlenná skupina, která působí na šesti různých místech. Na průpravu působení v Ladakhu absolvují v Česku tři přípravná setkání.

  Jiří Sázel

  Foto: archiv Hnutí Brontosaurus

 • You may also like...

  Napsat komentář

  Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

  Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.