Pozvánka na úzkorozchodnou železnici Zastávka-Babice-Zbýšov

Levné dárky, best dárky
 • Muzeum průmyslových železnic pořádá zajímavou akci k 20. výročí založení a zhodnocení pětiletého působení této organizace v lokalitě Zastávka – Babice -Zbýšov (okres Brno – venkov). Uskuteční se ve dnech 16. a 17. září.

  Muzeum průmyslových železnic je občanské sdružení – nezisková organizace zabývající se záchranou a renovacemi úzkorozchodných železničních vozidel. Všechny práce vykonávají členové zdarma ve volném čase. Spolek vznikl roku 1991, po dvou desetiletích aktivit na různých českých i slovenských železnicích dnes působí na bývalé vlečce Zastávka u Brna – Zbýšov, kde provozuje i jízdy historických vlaků s parní lokomotivou v turistické sezoně.

  Pro jejich zajištění a lepší koordinaci s ostatními projekty založily v loňském roce obce v okolí dráhy – Zastávka, Babice a Zbýšov – obecně prospěšnou společnost Regionální úzkorozchodná železnice. První výsledky snažení se objevily letos v podobě umístění ve finále soutěže Evropské komise EDEN 2011 – o excelentní destinaci v cestovním ruchu.

  Za posledních pět let se podařilo přebudovat bývalou dráhu-vlečku pro přepravu uhlí a část přilehlého areálu bývalého dolu z nevyužitého brownfieldu ve funkční historickou památku a turistickou atrakci, interaktivní muzeum i učebnici fyziky a historie. Spoustu práce mají fanouškové úzkorozchodné železnice ještě před sebou, například rekonstrukce dráhy je hotova právě do poloviny. Součástí programu bude proto i slavnostní otevření právě tam vybudovaného dvojkolejného nádraží. Zhodnocení uplynulého období a zamyšlení nad tím, jak to v budoucnu dělat ještě lépe, bude věnován krátký seminář na téma Provoz úzkorozchodných železnic a jejich využití v cestovním ruchu.

  Jan Chmelíček

  Foto: archiv Centrály cestovního ruchu – Jižní Morava

 • You may also like...

  Napsat komentář

  Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

  Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.