Soutěž Alej roku 2011

Levné dárky, best dárky
 • Sdružení Arnika vyhlásilo začátkem října letošního roku soutěž Alej roku 2011. Jejím cílem je snaha o zvýšení zájmu o stromy a stromořadí mezi veřejností. Jednou z přihlášených alejí je i Novodvorská lipová alej lemující na Nových Dvorech, jedné ze čtyř místních částí obce Vavřinec, přístupovou cestu ke zřícenině hradu Blansek.

  Přihlášení aleje provedla Kateřina Židů z Brna, která se svým otcem Jiřím a několika přáteli si vzala od jara letošního roku alej pod svůj patronát. Díky jejich aktivitě doznala alej výrazných změn. Nejdříve provedli odstranění výmladků rostoucích z kořenového systému téměř 200 roků starých lip srdčitých a velkolistých, ale tím jejich aktivita neskončila. Dalším jejich počinem bylo zbudování posezení, které od září poskytuje turistům procházejícím přes Nové Dvory do Pustého žlebu možnost odpočinku a pokochání se touto aleji. Mimo již uvedené aktivity plánují mimo jiné i osazení stříšek ze šindele do rozsoch starých lip, aby zabránili zatékání do kmenů stromů a prodloužil se jejich biologický věk. Za účelem realizace již popsaných, ale i dalších aktivit, získala alej podporu z Nadace O2 v rámci programu Think Big. Díky této podpoře budou v Novodvorské aleji ještě letos vysázeny klony památných lip z různých částí České republiky vypěstované Výzkumným ústavem Silva Taroucy pro krajinu a okrasné zahradnictví v Průhonicích. V plánu je však i osazení informačního panelu, který poskytne jejím návštěvníkům informace o aleji, která je od roku 1994 zapsaná v seznamu Památných stromů. Vedení naší obce si velice cení aktivity Kateřiny Židů, dnes již studentky přírodovědné fakulty Palackého univerzity v Olomouci, která okolo sebe soustředila kolektiv lidí, jak z Brna, tak našeho regionu a snaží se jim být v rámci možností napomocno. Jejich snažení však můžete pomoci i Vy tim, že aleji dáte svůj hlas v soutěži.

  Hlasování začalo 16. 10. 2011 a končí 30. 11. 2011. Z každého počítače lze hlasovat jen jednou. Požádejte proto i své přátele, kamarády a známé o podporu a zaslání hlasu pro Novodvorskou alej. Pevně věřím, že s Vaší pomocí dokážeme, aby Novodvorská alej získala titul Alej roku 2011. A za to Vám všem předem děkuji.

  Obec Vavřinec má právo užívat titul Vesnice Jihomoravského kraje roku 2011. A bylo by krásné, kdyby i vedle zisku titulu Knihovna roku 2011, kterou získala Knihovna ve Veselici, získala do třetice i Novodvorská alej titul Alej roku 2011. Věřím, že i s Vaší pomocí se nám to podaří.

  Miloslav Novotný, starosta obce

 • You may also like...

  1 Response

  1. Marie z Brna napsal:

   Snažím se ze všech sil, hlasovala celá moje rodina i kamarádi. Alej si opravdu zaslouží, aby zvítězila v soutěži a aby byla chráněna před před vlivem počasí. Snad první místo ještě těch pár dnů, co zbývá do konce hlasování udržíme. Budu držet palce

  Napsat komentář

  Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

  Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.