Výročí : První let ženy do Vesmíru

Levné dárky, best dárky

Start kosmické lodi Vostok 6 (SSSR), posádka – Valentina Vladimírovna Těreškovová, která na palubě lodi Vostok 6 strávila na oběžné dráze necelé tři dny. Loď o hmotnosti 4,7 tuny se pohybovala po téměř kruhové dráze 165-166 km nad povrchem, se sklonem 64,9 stupně a oběžnou dobou 87,8 minuty. Cílem letu bylo srovnání vlivu stavu beztíže na ženský a mužský organismus. Šéf programu Koroljov nebyl s kosmonautkou spokojen a ta měla, oproti původnímu plánu, zakázáno použití ručního řízení lodi. Obrázky z letu VOSTOK 6

Let první kosmonautky světa, který proběhl v době letu Vostoku 5. Let byl původně plánován na 24 hodin, ale po startu bylo rozhodnuto o prodloužení na tři dny. Start v 10.30 SEČ. Na počátku společného letu se Vostok 6 začal rychle přibližovat k Vostoku 5 až na vzdálenost pouhých 5 km. Dráhy obou těles však byly značně odlišné a tak se obě lodi začaly rychle od sebe vzdalovat. Kosmonauti byli ve vzájemném spojení i ve spojení se Zemí. Během letu pocítila kosmonautka velkou únavu a nevolnost z beztížného stavu.

Při katapultáži z kabiny Vostoku během sestupu neudržela kosmonautka hlavu v určené poloze a lehce zavadila přílbou skafandru o okraj vstupního otvoru. Naštěstí si udělala v obličeji pouze pořádnou modřinu. K přistání došlo 19.6. v 9.20 SEČ asi 620 km severovýchodně od Karagandy.

You may also like...

1 Response

  1. Lio napsal:

    Všimětě si nápadné podoby Valetiny a Neurona. Mají podobný osud..

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.