Film Osmdesát dopisů se Zuzanou Lapčíkovou míří na Berlinale

Levné dárky, best dárky
 • V úterý 15. února se na filmovém festivalu Berlinale v soutěžní sekci Forum představí drama režiséra Václava Kadrnky Osmdesát dopisů. Jedné z hlavních rolí se zhostila i známá zpěvačka a cembalistka Zuzana Lapčíková.

  Sekce Forum se letos v programu Berlinale objeví již po jednačtyřicáté
  a Českou republiku tentokrát zastoupí celkem tři filmy. Dle pořadatelů filmového festivalu
  se ve všech třech českých příspěvcích zařazených do sekce Forum spojují soukromé
  a společenské problémy a kromě Osmdesáti dopisů Václava Kadrnky to bude ještě
  dokument Nesvatbov Eriky Hníkové a drama Zuzany Liové Dům. Pro oba hrané filmy to
  bude v Berlíně světová premiéra.

  Režisér Václav Kadrnka zasadil děj filmu Osmdesát dopisů, který má autobiografický základ, do osmdesátých let minulého století. Sám režisér vyrůstal v Československu, avšak v patnácti letech se s matkou vystěhoval do Velké Británie, kde žil v emigraci jeho otec. Z tohoto zážitku vychází i film, který zachycuje jeden den v Československu roku 1987 a líčí snahu matky (Zuzana Lapčíková) a syna (Martin Pavluš) dosáhnout povolení odstěhovat se do zahraničí za otcem. Film vznikal bez pevně daného scénáře s neherci a režisér Václav Kadrnka, jehož studentské filmy získaly četná ocenění na mnoha mezinárodních filmových festivalech, jej natáčel ve vlastní produkci jako svůj celovečerní debut.

  V soutěžní sekci Forum jsou pravidelně představovány originální či divácky provokativní filmy všestranně odlišné od filmového mainstreamu.

  Festival Berlinale probíhá od 10. do 20. února 2011.

  Projekce Kadrnkova debutu zde bude probíhat 15., 16., 18., a 20. února.

  Zuzanu Lapčíkovou známe především jako virtuosní cimbalistku, osobitou zpěvačku a skladatelku. Pochází z moravského Slovácka a díky rodinnému zázemí se začala hudebně rozvíjet na poli moravské lidové písně a hudby. Pro svoji otevřenost vůči hudebním podnětům Zuzana Lapčíková překročila hranice folklorního žánru a vstoupila na pole hudby artificiální i do mezižánrových propojení. V roce 2007 začala koncertovat v seskupení pod jménem Zuzana Lapčíková Kvintet, jež spojilo hudebníky, kteří se již dlouhou dobu úspěšně pohybují na jazzových pódiích a patří ke špičce ve své generaci. Kvintet realizuje repertoár, který vychází z inspirací moravskou lidovou hudbou, poučen o přístupy z hudby soudobé a jazzu.

  V současné době kvintet natáčí nové CD, které má ambici navázat na velice úspěšné vánoční album Marija Panna přečistá nedávno nominovaného na Hudební cenu Anděl v kategorii World music za rok 2010.

  C.E.M.A.

 • You may also like...

  Napsat komentář

  Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

  Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.