Jak to vidím já

Levné dárky, best dárky

Dne 27. 11. v 18:00 odstartoval v brněnském klubu Fléda velký multikulturní festival „Jak to vidím já“, který je završením kampaně „2007: Brno slaví Evropský rok rovných příležitostí pro všechny“.

Na festivalu bude vyhlášen vítěz soutěže studentů středních škol a odborných učilišť o nejlepší krátký film na téma „diskriminace“. Po slavnostním zahájení festivalu v klubu Fléda na Štefánikově ulici začne přehlídka a promítání snímků. Soutěžit bude 13 krátkých filmů se sociální tématikou. Hudební program uvedou brněnské funky-jazzové kapely Klempárovci, Make It Funky a sólový hudebník Richard Dirda (perkuse a bicí nástroje). Hlavními hosty festivalu jsou hudební skupiny Bengas a The Tap Tap.

Rok 2007 byl Radou EU vyhlášen Rokem rovných příležitostí (ERRP): pro rovnost, důstojnost a respekt – proti předsudkům a diskriminaci. Festival „Jak to vidím já“, který pořádá organizace IQ Roma servis, o. s., tak v rámci projektu „2007: Brno slaví Evropský rok rovných příležitostí pro všechny“ navazuje na jeho koncepci a snaží se zvýšit povědomí o otázkách, jež se ho týkají. „Naším cílem však bylo kromě informačních a vzdělávacích kampaní také aktivní zapojení mladých lidí do boje proti předsudkům a diskriminaci. Proto jsme se rozhodli uspořádat soutěž filmů a festival, kde by se sami mohli vyjádřit a ukázat svůj úhel pohledu“, dodává Katarína Klamková, ředitelka organizace.

Kulturní festival ale není jedinou aktivitou v této kampani IQ Roma servis, o. s. Festivalu předcházela například komiksová kniha , putovní výstava autorských fotografií romské mládeže, která je v současnosti k vidění v Poslanecké sněmovně ČR, a distribuce propagačního krému „Na všechny barvy kůže“. Rozdávání krému bylo tento týden vyhlášeno zástupci všech členských států jako nejlepší antidiskriminační počin v EU na závěrečné konferenci ERRP v Lisabonu. Ivona Parčiová, jedna z autorek nápadu, která ocenění převzala, vysvětluje: „Běžně se krémy liší určením typologie kůže. Náš krém je určen pro všechny barvy kůže, což je jeho vtipným a nenásilným poselstvím na podporu jednoty v rozmanitosti, ke zviditelnění boje proti předsudkům a diskriminaci.“

Hudební část festivalu obstarají mladé romské kapely Klempárovci a Make it Funky, hlavními hvězdami bude skupina Bengas a soubor The Tap Tap. Bengas, často přirovnávaní ke Gypsy Kings, se kterými spolupracují a vystupují, mají za sebou několik turné a desítky vystoupení po Evropě a Spojených státech. Jejich živé a energické pojetí tradiční folklórní hudby nazvané „dža-music“, zcela vystihuje název kapely- Bengas totiž znamená „čertíci“. S The Tap Tap spolupracovali umělci jako David Koller nebo Robert Nebřenský a Tomáš Průša ze skupiny Vltava. Soubor tělesně postižených studentů Jedličkova ústavu doplněný o profesionální hudebníky je postaven na rytmickém základu, který dovoluje vyniknout nejen vlastním skladbám, ale ukázat v novém světle i převzatý repertoár.

Ivona Partiová
koordinátorka projektu, IQ Roma servis, o. s.,
Martin Koubek,
IQ Roma servis, o. s

You may also like...

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.