MANIFESTO – ozvěny světových filmových festivalů

Levné dárky, best dárky
 • Nový distribuční projekt MANIFESTO (ozvěny světových filmových festivalů) připravil na září a říjen 2010 Jiří Králík, ředitel distribuční společnosti 35 mm Hollywood Classic Entertainment a umělecký ředitel pražského kina Atlas.
  Ve dnech 30. 9. – 6. 10. 2010 se festival bude konat ve Zlínskem a Jihomoravskem kraji, a to v kině v Uherském Hradišti, GAC Zlín, Svět ve Valašském Meziříčí, Panorama Boskovice a v Brně v kinech Scala a Velký Špalíček.

  „V současné době dochází k zásadnější diferenciaci mezi tzv. festivalovou distribucí a klasickou distribuční nabídkou stálých kin,“ objasňuje Jiří Králík. „Je paradoxní, že dobrých a úspěšných festivalových filmů je čím dál víc, většina z nich se bohužel nedostává do širší distribuce a vidí je jen festivaloví návštěvníci. V poslední době se tak česká kina stále více spoléhají jen na osvědčené komerční tituly, především 3D filmy, které se letos staly velkou módou a atrakcí. Zásadní distribuční změnu chce přinést právě nový projekt MANIFESTO, který vychází právě z pozitivního festivalového efektu a dává vybraným kinům unikátní možnost v předpremiéře a festivalovém balení nabídnout divákům kvalitní filmy, které jsou masově navštěvované na velkých filmových festivalech.“

  A jak bude tato výjimečná nabídka realizována? Podstatou celé akce je nabídnout vybraným českým kinům a divákům uvedení kolekce tzv. festivalových hitů v exkluzivní předpremiéře a ve formě putovního minifestivalu v rámci krátkého časového úseku – jednoho týdne. MANIFESTO se bude postupně každý týden konat v sedmi regionech (vždy dva kraje), v každém z jich jen v omezeném počtu kin, která jsou schopna a ochotna tento minifestival úspěšně zvládnout. Festival je orientován na běžného diváka a tomu je podřízena i strategie výběru jednotlivých titulů – každý z nich zastupuje jiný žánr i formu a je také prioritně určen jiné cílové skupině. A právě tato pestrost nabídky by měla přispět i k většímu a širšímu diváckému zájmu. Organizátoři chtějí pořádat MANIFESTO minimálně dvakrát do roka a aktivně spolupracovat i s jinými distributory.

  Prozatím se uvažuje o dvou obdobích, kdy je možno takovou akci uspořádat – v podzimní části hodlají organizátoři čerpat z festivalů v Cannes, Berlíně, Sundance a navázat na úspěšné uvedení v rámci MFF Karlovy Vary, v jarní části pak z festivalů v Benátkách, Torontu nebo z výsledků výročních cen filmových akademií (např. BAFTA, OSCAR…) a navázat na FEBIOFEST.

  Podle výše uvedených kritérií byly vybírány filmy, které by splňovaly vytyčené požadavky a zároveň jasně definovaly záměr přehlídky. Do výběru se tedy dostala jak díla slavných filmových režisérů, tak i snímky debutantů či méně známých tvůrců v pestrém výběru témat i žánrů.

 • Seznam vybraných filmů v nabídce:

  Čtyři lvi (Four Lions), Anglie 2008, r. Christopher Morris – teroristická černá komedie

  Mimina (Babies), Francie 2010, r. Thomas Balmes – dokument o nejkrásnějším období života

  The Runaways, USA 2010, r. Floria Sigismondi – životopisný film o slavné punkové skupině

  Vrah ve mně (The Killer Inside Me), USA 2010, r. Michael Winterbottom – černější než film noir

  Iluzionista (The Illusionist), Francie 2010, r. Sylvian Chomet – animovaný film o smutném konci světa iluzí

  Unaveni sluncem 2-Exodus, Rusko 2010, r. Nikita Michalkov – velký film o velké válce

  Goemon, Japonsko 2009, r. Kazuaki Kiriya – film pro fanoušky Sin City, Kill Billa a asijských bojových umění

  Kluci jsou zpět (The Boys Are Back), Austrálie-Velká Británie 2009, r. Scott Hicks – drama o tom, jak se vyrovnat se ztrátou milované ženy, v hl. roli Clive Owen

  Muzika, SR a Německo 2007, r. Juraj Nvota – příběh mladého údržbáře Martina, který na přelomu 70. a 80. let miluje jazz, a tím se vymyká ospalému prostředí slovenského ospalého maloměsta.

  Veronika Machková

 • You may also like...

  Napsat komentář

  Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

  Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.