Na Flédě se bude promítat o buddhismu

Levné dárky, best dárky
 • Již potřetí budou mít návštěvníci brněnského klubu Fléda příležitost seznámit se s tibetským buddhismem, který se 10. – 12. října opět představí na filmovém plátně. Celkem šest snímků letos nabídne festival Buddhové na Flédě, který se zaměřuje na prezentaci dokumentů o praktikování buddhismu na Východě i na Západě.

  „Pojmy jako buddha, meditace, karma nebo reinkarnace se na Západ dostaly v době hippies. Ti se v 60. letech v Nepálu setkali s tibetskými lamy, kteří právě opustili okupovaný Tibet a byli poprvé odhodláni předat svoje znalosti a také meditační techniky lidem ze Západu,“ připomněl organizátor akce Luboš Machala.

  Diváci festivalu budou mít příležitost seznámit se díky filmovému plátnu se dvěma největšími meditačními mistry 20. století – 16. Karmapou i Dilgem Khjencem rinpočhem. Oba byli Tibeťany považováni za žijící buddhy a po svém odchodu z Tibetu se stali velkou inspirací také pro své žáky z Evropy a Ameriky. Dokument Cesta k osvícení se bude promítat v neděli ve 20.30, ve stejný čas potom v úterý diváci zhlédnou snímek Vzpomínky na Buddhu.

  „Stát se buddhou znamená dosáhnout absolutní svobody a plně si uvědomit, že všechny bytosti touží po štěstí,“ dozvědí se návštěvníci festivalu v úterý v 19 hodin, kdy brněnská učitelka buddhismu Veronika Černá uvede dokument Hra mysli, na němž spolupracovala s Viliamem Poltikovičem. Světem buddhismu diváky provedou Češi, kteří praktikují u nás nejrozšířenější buddhistický směr, tibetský buddhismus Diamantové cesty.

  Zatímco počet zájemců o buddhismus v Evropě i Americe stoupá, praktikující Tibeťané se musí potýkat nejen s politickými problémy. Většina meditačních mistrů a učitelů odešla do exilu již před lety, a tak tamější buddhisté zůstali ve svých klášterech a vesnicích osamoceni. Na pouť současným Tibetem se mohou návštěvníci festivalu vydat v neděli v 19 hodin díky dokumentu Nebe nad Tibetem.

  Pondělní večer bude věnován tradičnímu himálajskému způsobu života, který je neoddělitelně propojen s buddhismem, především je však ukázkou obdivuhodné vytrvalosti a píle v boji s nepříznivými horskými podmínkami. Společně se skupinou slovenských buddhistů se diváci budou moci od 19 hodin podívat do bývalého království Mustang, které je dnes součástí Nepálu, avšak bývá nazýváno Tibetem mimo čínské hranice. Svůj debut Magický Mustang přijede uvést mladý slovenský režisér Marek Mackovič. Od 20.30 hodin se potom bude promítat celovečerní snímek Erica Valliho, který získal dva Césary a nominaci na Oscara: Himálaj – Karavana.

  Markéta Blažejovská

  Foto: archiv Fléda

 • You may also like...

  Napsat komentář

  Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

  Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.