Na upíry a psycho zážitek s Alenkou: Projekt 100

Levné dárky, best dárky

Projekt 100 je přehlídka slavných i méně známých filmů, které jsou něčím speciální. Zavítá do Brna na konci tohoto měsíce a následně se stane lákadlem pro fajnšmekry v kině Art a klubu Fléda, stejně jako jím je už od minulého týdne ve Scale. Ve čtvrtek 22. ledna zde bude dokončeno první promítací kolo.

Sestava, která je letos osmičlenná, má na první pohled jednotný dramaturgický říz. Temné snímky o Upírovi Nosferatu, který je Fantom noci, mlčenlivý horor klasika Friedricha W. Murnaua a jeho barevná verze od Wernera Herzoga ze 70. let, doplňuje Hitchcockovo Psycho, nebo Švankmajerova surrealistická pohádka podle Lewise Carolla Něco z Alenky. Diváci je budou mít možnost vidět ještě také v březnu, dubnu i květnu, kdy se přehlídka do Brna vrací. A vybrat si mohou ještě mezi „prvním akčním filmem“ Sedm samurajů japonského režiséra Akiry Kurosawy, animovanou orwellovskou alegorií Farma zvířat a dvěma zástupci té novější scény – Rekviem za sen, Anténa.

Koncept Projektu 100 byl sice již naplněn a v prvním desetiletí „vráceno“ do kin vše, co stojí ve filmové historii za to, letošní patnáctý ročník a nový výběr však ničím nenaznačuje, že by se Asociace českých filmových klubů v dalším pořádání přehlídky rozhodla nepokračovat. Původní plán – uvést v každém roce vždy 10 snímků po dobu deseti let, a tedy kompletní stovku – již není měřítkem a také proto je letos k vidění o dva filmy méně.

Matěj Nytra

You may also like...

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.