Televizní premiéra Mužů v říji

Levné dárky, best dárky
 • Příběh z malé jihomoravské vesnice Mouřínov, jejíž obyvatelé dělají vše pro to, aby se stala „průjezdní“, míří na obrazovky České televize. Film, který byl do kin uvedený v srpnu 2009, má televizní premiéru 30. ledna 2011 od 20 hodin na ČT1. Snímek vznikl v Televizním studiu Brno České televize, režie Robert Sedáček.

  Příběh se odehrává ve skutečně existující malé jihomoravské vesnici Mouřínov, v níž končí silnice. Její obyvatelé touží, aby se stala obcí „průjezdní“. Uvědomují si, že na sebe musejí upozornit. A protože je mezi nimi přeborník ve vábení jelenů, rozhodnou se, že v obci uspořádají Mistrovství Evropy v této ojedinělé, avšak zajímavé disciplíně. Mouřínov žije přípravami a nejen jimi. Souběžně s nimi se rozvíjejí zřejmé i nevyslovené vztahy obyvatel. Jak přípravy ovlivňují jejich život, tak jejich vztahy ovlivňují průběh příprav. A jednoho dne konečně mistrovství vypukne…

  Ve filmu se objeví tyto postavy:

  Franta (Jaroslav Plesl) – mistr České republiky ve vábení jelenů, který útočí na titul evropského mistra Evropy. Introvert, mudrlant, zmatkař.

  Eva (Eva Vrbková) – hodná, otloukaná holka. Na svůj věk vypadá poněkud staře.

  René (Martin Trnavský) – hodný, nikým nedoceněný kluk. Všem chce pomáhat, ale nikdo o to nestojí.

  Jarda Hanák (Jaromír Hanzlík) – sponzor mistrovství. Místní podnikatel a mravokárce.

  Pavla (Marta Vančurová) – manželka Jardy. Každý si asi bude myslet, že spadla z Měsíce, ale ona je vážně nemocná. Jarda má kvůli její nemoci tak trochu ze života peklo.

  starosta Hanáček (Pavel Zedníček) – starosta obce Mouřínov. Politik malého formátu a velkých snů. Tím největším je, aby byla jeho obec průjezdná.

  Čestmír Weiss (Jaromír Dulava) – komplikovaná bytost, protože je napůl umělec (malíř) a napůl obchodník (hospodský). Je otcem Evy a kromě nadšení pro krásu má i své temné stránky, jež vyjdou na povrch.

  ministr zemědělství (Jiří Lábus) – stranický šíbr z velké politiky, který starostovi pomáhá realizovat jeho sen.

  Premiér České republiky (Igor Bareš) – muž velkých cílů a žádných snů.

  mistr učitel (Martin Huba) – největší autorita mezi středoevropskými vábiči jelenů. Vymyslel a založil celý projekt mistrovství, je nejlepším ze všech, je to myslivec-intelektuál, mystik,náhradní otec Franty.

  Dále hrají: Igor Chmela, David Novotný, Petr Váša, Jiří Vyorálek, Radim Novák a další

  Když se v roce 2006 objevil hraný debut dokumentaristy Roberta Sedláčka Pravidla lži, hovořilo se o něm jako o filmové události roku. Film byl oceněn Českým lvem za scénář a filmoví kritici ho označili za nejlepší film roku. S uznáním se setkal i v zahraničí. „Po nezdarech s dalšími vážnými tématy, které jsem zkoušel realizovat po relativním úspěchu úplně vážného filmu Pravidla lži mi došlo, co už třeba Komenský věděl dávno přede mnou, že totiž chci-li lidem říkat vážné věci, musím je tak trochu bavit a jít na ně přes smích. Takže proto Muži v říji,“ řekl před premiérou v kinech Robert Sedláček.

  Film je záznamem tří dnů příprav a jednoho dne Mistrovství Evropy ve vábení jelenů. Světem malé vesnice se najednou prolíná úplně nový „velký“ svět. „Veselá komedie o velkých věcech na malém místě, o velké politice, velkých citech a velkém umění. S prvotřídními herci i v epizodních rolích. Každý vábí každého na svoje cíle, na své ego, pro svoje potěšení; to vše uprostřed velkolepého Mistrovství Evropy ve vábení jelenů. Je jenom shoda náhod, že právě tenhle film bude uvozovat velké celostátní vábení, které začne hned vzápětí – a totiž předvolební kampaň do Parlamentu ČR. Osobně si myslím, že tenhle film je skvělou psychickou přípravou na ni,“ dodal Sedláček v létě roku 2009.

  Námět: Martin Trnavský, Robert Sedláček

  Scénář a režie: Robert Sedláček

  Produkce: Darina Levová

  Dramaturg: Pavel Aujezdský

  Kamera: Petr Koblovský

  Místa natáčení: obec Mouřínov na Vyškovsku, Modrá u Velehradu, Postoupky u Kroměříže, zámek Milotice

  Stopáž: 109 minut

  Hana Orošová, tisková mluvčí TS Brno ČT

  Foto: archiv ČT

 • You may also like...

  Napsat komentář

  Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

  Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.