Divadelní fakulta JAMU zřídila nový obor Světelný design

Levné dárky, best dárky
 • Zcela nový obor Světelný design lze od příštího akademického roku 2013/2014 studovat na Divadelní fakultě Janáčkovy akademie múzických umění v Brně. Ještě do konce měsíce března mohou zájemci posílat přihlášky na adresu školy. Nezvyklý obor budou studovat maximálně čtyři studenti. Jedním ze specializovaných předmětů bude například osvětlování architektury.

  „Práce se světlem a projekcemi se ve světovém a postupně i v českém divadle vyvíjí v samostatnou uměleckou disciplínu. Světelný designer se stává často důležitým členem inscenačních týmů vedle režiséra, scénografa nebo kostýmního výtvarníka. Ukazuje se, dnes už v divadle nestačí pouze osvětlovači, ale že je zapotřebí připravit výtvarně cítící tvůrce, kteří budou zároveň připraveni zvládat moderní technologie,“ komentuje profesor brněnské akademie Josef Kovalčuk vznik nového oboru.

  Půjde o magisterské dvouleté studium, přijati mohou absolventi bakalářského studia oborů jako je scénografie, režie, jevištní technologie nebo výtvarných škol. Základem studia bude tvorba akademických i praktických projektů v oblasti činoherního, muzikálového a operního divadla. Důležitá bude práce s moderními technologiemi, novými typy osvětlovacích i projekčních programů. Zároveň budou studenti vzděláváni v oblasti scénografie i v některých divadelních disciplínách. Škola plánuje obor nabídnout toliko kvartetu studentů. „Tento počet je dán zejména tím, že v rámci studia budou posluchači pracovat s technologiemi, jejichž množství je omezené. Zároveň půjde o studium značně individualizované. Uplatnění by absolventi měli najít jak v divadlech, kde je pociťovaný nedostatek odborníků schopných pracovat s moderními technologiemi, tak v médiích či dalších kulturních zařízeních,“ vysvětluje profesor Kovalčuk. Absolventi by podle něj měli být připraveni také k realizacím architektonického svícení, návrhům osvětlení výstav, filmovému a televiznímu svícení, světelnému designu v zábavním průmyslu (koncerty populární hudby, události a show).

  Ve dvoukolovém přijímacím řízení zájemci musí prokázat znalosti z oblasti dějin umění a divadla (výrazný kulturní a společenský rozhled, mimořádný zájem o různé druhy umění, znalost významných děl). „Dále bude požadována znalost základů scénografie, (jevištní) technologie a také alespoň jednoho cizího jazyka. Důležitá bude schopnost kreativního myšlení, směřujícího k samostatné umělecké činnosti. Ve druhém kole budou mít uchazeči za úkol vypracovat analýzu zadaného dramatického textu s důrazem na prostorové, světelné a barevné řešení vybraných situací,“ doplnil profesor Kovalčuk. Podobné studijní obory existují v zatím jen v zahraničí. K novým oborům na Divadelní fakultě JAMU patří dále kupříkladu obor Audiovizuální tvorba a divadlo.

  Přihlášky ke studiu Světelného lze podávat do konce března. Přijímací řízení se uskuteční v červnu.

  Luboš Mareček

 • You may also like...

  Napsat komentář

  Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

  Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.