Novorození (We Are Born to Design)

Levné dárky, best dárky
 • Výstava diplomových prací studentů průmyslového designu ÚK FSI VUT v Brně 2011 Novorození (We Are Born to Design) potrvá v Technickém muzeu v Brně do 18. 9. 2011. Na vernisáži v úterý 28. 6. v 16 hodin pronese úvodní slovo prof. RNDr. Miroslav Doupovec, CSc., děkan Fakulty strojního inženýrství VUT Brno. Vernisáž se koná v předvečer Světového dne průmyslového designu / World Industrial Day, který je vyhlášen Mezinárodní radou společností průmyslového designu (ICSID) na 29. 6.

  Vystavují: Amálie Brostíková, Martin Cimbál, Eva Fridrichová, Petr Havlíček, Jakub Havránek, Martin Kozel, Martin Mahdal, Martin Miklica, Martin Paclt, David Rajchl, Veronika Sedláčková, Marta Slívová, Vojtěch Sojka, Aneta Stránská

  Na Odboru průmyslového designu Ústavu konstruování Fakulty strojního inženýrství VUT v Brně letos v polovině června absolvovali designéři v magisterském studiu již popatnácté (od zavedení studia průmyslového designu v roce 1993).

  Obor Průmyslový design ve strojírenství / Industrial design studuje v současnosti v 1. až 3. ročníku bakalářského a 1. až 2. ročníku navazujícího magisterského studia kolem 100 studentů.

  Výuka designu na ÚK FSI VUT je charakteristická rovnocenností uměleckého, technického i vědeckého přístupu v tvorbě designu. Absolventa lze charakterizovat jako průmyslového designéra s širokým zaměřením: na technologické celky – výrobní prostředky, nářadí a nástroje, energetická zařízení, dopravní prostředky, přístrojovou techniku – spotřební elektroniku, optiku, zdravotnickou techniku, zařízení pro informatiku a audiovizuální techniku, sustainable design, environmentální design – prvky městského a průmyslového interiéru a design v architektuře včetně interiéru a interiérových prvků – a také na grafický design – informační, podnikovou a provozní grafiku, web design a nová média. Právě na posledně jmenované kategorie se zaměřuje i nově připravovaná specializace oboru – Vizuální komunikace v průmyslovém designu.

  Od roku 1995 studenti designu ÚK FSI VUT získali již na 80 významných ocenění v různých designérských soutěžích (včetně řady cen vynikající a dobrý design od bývalého Design centra ČR), v poslední době to byla např. finálová umístění v prestižních mezinárodních soutěžích jako Electrolux Design Laboratory Londýn, MID Design Intel, Canon Design, Roca Design Contest Barcelona, Zebra Design Tokyo, Red Dot Design Award Essen či BIO 22 Lublaň.

  Na tradiční (již osmé v pořadí za sebou) výstavě diplomových projektů své designérské vizualizace a modely představuje těchto 14 diplomantů:

 • 1. Amálie Brostíková Design čtyřkolky (ved. práce D. Rubínová)
 • 2. Martin Cimbál Design stroje na těžbu dřeva (ved. práce L. Křenek)
 • 3. Eva Fridrichová Design letištního rentgenu (ved. práce D. Karásek)
 • 4. Petr Havlíček Design elektronového mikroskopu (ved. práce M. Zvonek)
 • 5. Jakub Havránek Design podtlakového chodícího pásu (ved. práce L. Křenek)
 • 6. Martin Kozel Design přívěsu (ved. práce M. Zvonek)
 • 7. Martin Mahdal Design městské úklidové jednotky (ved. práce L. Křenek)
 • 8. Martin Miklica Design posunovací lokomotivy (ved. práce L. Křenek)
 • 9. Martin Paclt Design užitkového vozidla (ved. práce M. Zvonek)
 • 10. David Rajchl Design vany se sprchou pro tělesně postižené (ved. práce L. Křenek)
 • 11. Veronika Sedláčková Design svařovacího aparátu (ved. práce J. Sládek)
 • 12. Marta Slívová Design řady LED svítidel (ved. práce L. Křenek)
 • 13. Vojtěch Sojka Design elektrokola (ved. práce D. Rubínová)
 • 14. Aneta Stránská Design nouzového přístřešku (ved. práce D. Rubínová)

  Diplomové projekty byly vypracovány pod vedením pracovníků Odboru průmyslového designu Ústavu konstruování FSI VUT Brno (doc. akad. soch. Miroslav Zvonek, ArtD., akad. soch. Josef Sládek, Ing. Dana Rubínová, Ph.D., doc. Ing. arch. Jan Rajlich, doc. akad. soch. Ladislav Křenek, ArtD., MgA. David Karásek, Ladislav Molík a Mgr. Bedřich Čelikovský).

  Modely byly zhotoveny za přispění firmy MCAE Systems Kuřim.

  Pořadatelé: Ústav konstruování FSI VUT Brno a Technické muzeum v Brně

  Design plakátu a pozvánek: Martin Ondra, student 5. ročníku

  doc. akad. soch. Miroslav Zvonek, ArtD.

 • You may also like...

  Napsat komentář

  Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

  Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.