60. léta – móda, design, životní styl 1956 – 68

Levné dárky, best dárky

Móda, design, životní styl doby, v níž začali vystupovat Beatles a začaly první cesty do vesmíru. Doba, kdy nebyly PC ani mobily, džíny nosili jen někteří lidé a na dovolenou se jezdilo na Balaton.Od 23. března 2007 má veřejnost vzácnou možnost navrátit se zpátky v čase do doby mládí.

Ve výstavních prostorách v přízemí Etnografického ústavu MZM – Paláce šlechtičen na Kobližné je otevřená výstava „60. léta – móda, design, životní styl 1956 – 68“.

Výstava se prostřednictvím vystavených exponátů navrací do výjimečného stylotvorného období 2. poloviny 20. století, kterému dala jméno světová výstava EXPO 58 v Bruselu. „Pobruselské období“ se stalo mezinárodním fenoménem s charakteristickými jednotícími prvky – abstraktními dekory, harmonickými oblými tvary výrobků, rozmachem použití nových materiálů budoucnosti – plastů. Nadšení doby přinášelo nové trendy životního stylu a s nimi i specifickou podoba designu dopravních prostředků, spotřebičů, skla a porcelánu, grafického designu či nábytku, novou eleganci módy a doplňků. V několika oblastech průmyslového designu patřilo i tehdejší Československo k úspěšným průkopníkům a střediskům nových myšlenkových proudů. Všechny jmenované oblasti každodenního života oné doby jsou na výstavě zastoupeny prostřednictvím mnoha dnes již téměř legendárních výrobků.

Rádi vás uvítáme na výstavě, kde je možné mírně nostalgicky vzpomínat na dobu, kdy svět chtěl být mladý a moderní.

Výstava vznikla ve Východočeském muzeu v Pardubicích, kde byla instalována v roce 2005, repríza v muzeu v Roztokách u Prahy v roce 2006. V Brně bude doplněna o exponáty ze sbírek Etn. ústavu MZM, Moravské galerie a exponáty zapůjčenými soukromými sběrateli. Část instalace umožní nahlédnout do historie Etnografického ústavu MZM, neboť doba počátku jeho působení v Paláci šlechtičen spadá do sledovaného období.

Exponáty pocházejí ze sbírek: Východočeské muzeum Pardubice, Etnografický ústav MZM, Moravská galerie, soukromí majitelé.

  • Autoři výstavy: PhDr. Ilona Klemšová, mgr. Ivo Křen
  • Kurátor brněnského projektu: PhDr. Hana Dvořáková
  • Koordinátor akce: Jiří Macháček, EÚ MZM
  • Termín: 23.3.- 19.5.2007

Moravské zemské muzeum
Etnografický ústav, Kobližná 1, Brno
.

PhDr. Hana Dvořáková

You may also like...

1 Response

  1. Suzman napsal:

    Mohla by to být dobrá inspiračka…:-))

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.