Ars Brunensis Chorus potřetí v Itálii

Levné dárky, best dárky

Již potřetí vybrali organizátoři prestižního festivalu v italském městě Como sbor z České republiky a již potřetí je jím Ars Brunensis Chorus. Tento brněnský sbor provede 8. a 9. září v italských městech Como a Serle díla čtyř barokních mistrů a potvrzuje tak kvalitu české interpretační tradice. Značnou část vybraného repertoáru mohli posluchači vyslechnout v rámci srpnového koncertu ve Strahovském klášteře v Praze.

Právě program je letos mimořádně zajímavý. „Poté, co jsme minulý rok zaujali zpracováním čtyř skladeb rodáka z Luccy – italského skladatele Luigi Boccheriniho, dostali jsme důvěru i pro tento rok. V rámci projektu financovaného hlavním evropským kulturním fondem CULTURE 2000 jsme část repertoáru představili na srpnovém Strahovském koncertě. Úspěch koncertu nám naznačil,jak dramaturgicky program doplnit tak, abychom publikum oslovili ještě intenzivněji a sestavili jsme program nazvaný Moteta,“ komentuje dirigent a umělecký vedoucí sboru Dan Kalousek.

A o jaký repertoár se tedy jedná? „Základem jsou bloky skladeb ze sbírky Geistliche Chormusik Heinricha Schütze a tří skladeb z per všem dobře známé skladatelské rodiny Bachů – Johana Sebastiana, Johana Ludwiga a Johana Christopha. Tyto skladby jsou doplněny velmi zajímavou skladbou J.A. Hillera – centrální postavy v lipském hudebním životě mezi Bachem a Mendelssohnem. Asi nejzajímavější a posluchačsky nejatraktivnější je měsíc stará skladba věnovaná ARSu vynikajícím italským skladatelem z Říma – Federicem Biscionem. Jak vidíme, dramaturgickým cílem není ani tak komplexně obsáhnout vývoj moteta, jako spíše nabídnout posluchači pestrý zážitek z děl mistrů,kteří se zaobírali touto formou,“ uvádí dále Kalousek.

Ars Brunensis Chorus má za sebou velmi pestrou polovinu roku. Po natáčení scénické hudby Vladimíra Franze pro novou inscenaci Městského divadla Brno, absolventských koncertech asistentek dirigenta Evy Juříčkové a Lindy Keprtové, koncertním turné po Německu, Maďarsku a Slovensku a řady dalších projektů, se sboristé v rámci projektu Monastické řády v evropské kultuře představili na koncertu v již zmiňovaném Strahovském kláštěře. Na začátku této sezony natočí Ars Brunensis Chorus hudbu pro inscenaci J.A. Pitinského (Národní Divadlo Praha), italský repertoár provedou znovu na Svatováclavském hudebním festivalu (29.-30.9.2007, natáčí ČRo) a dále plánuje dvojici Vánočního a Novoročního koncertu. Podrobnější informace o aktivitách tohoto perspektivního sboru mohou pak příznivci kvalitní sborové hudby čerpat z nových internetových stránek.

You may also like...

1 Response

  1. Kačer napsal:

    Václav Linkov na Hrad!

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.