Benefice pro klavír pokračuje

Levné dárky, best dárky

Před týdnem se v brněnském konventu uskutečnil benefiční koncert na podporu opravy a restaurování vzácného kladívkového klavíru. V rámci atraktivního programu pro dvě až šest rukou (moderovaného majitelkou nástroje, paní docentkou Barbarou Marií Willi) se představili špičkoví klavíristé Karel Košárek a Renata a Igor Ardaševovi. Publikum odměnilo jejich skvělé výkony vřelým potleskem.

V rámci oficiální veřejné sbírky zřízené na úřadu Jihomoravského kraje, kterou hudební agentura C.E.M.A. odstartovala v prosinci minulého roku, přispěli hudbymilovní dárci zatím celkovou částkou přibližně 70.000,- Kč.

Rádi bychom upřímně poděkovali všem, kteří na opravu a rekonstrukci nástroje přispěli a zároveň bychom rádi upozornili, že sbírka bude pokračovat i nadále. Dle aktuálního odhadu se celkové výdaje na opravu a rekonstrukci nástroje budou pohybovat mezi 400.000 Kč a 450.000 Kč.

Věříme, že se nám podaří od dárců získat i zbývající finanční prostředky např. i formou sponzoringu silného podnikatelského subjektu (jehož jméno bychom neopomněli zmínit všude, kde se nástroj rozezní).

Nástroj vynikající nejen bohatou intarziovou výzdobou, nýbrž také mimořádně bohatým a pro dnešního posluchače překvapujícím zvukem měli v minulosti posluchači možnost slyšet v rámci koncertů tuzemských i evropských a také na rozhlasových či studiových nahrávkách.

Klavír je v současné době v dílně restaurátora v Německu. Rádi bychom ho zprovoznili do březnového koncertu cyklu Barbara Maria Willi uvádí, kde se má opět rozeznít.

Historický klavír postavil 12. ledna 1797 německý stavitel Franz Joseph Baumeister v Bratislavě. Jedná se o jediný dochovaný kladívkový klavír tohoto stavitele, který vyniká nejen bohatou intarziovou výzdobou, nýbrž také mimořádně bohatým a pro dnešního posluchače překvapujícím zvukem. Kladívkové klavíry z období před 1800 jsou poměrně vzácné a významné, protože dokumentují estetiku doby Mozarta a Haydna. Cembalistka Barbara Maria Willi tento konkrétní nástroj koupila v aukční síni Sothehby´s v Londýně. Nástroj byl před prodejem v Anglii, není známo, jak, proč a kdy se tam dostal ze střední Evropy.

Číslo dárcovského konta: 9742 9742/0300

You may also like...

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.