Besedy se svědkem tichého násilí v jižním Mexiku

Levné dárky, best dárky

Ve dnech 2. – 5. května navštíví Českou republiku Ernesto Ledesma, spolupracovník vzbouřených zapatistů v jižním Mexiku a ředitel Centra politických analýz a sociálních a ekonomických výzkumů (CAPISE).

 • Beseda v Brně: 5. května od 17:00 v Brně: aula v I. patře budovy C Filozofické fakulty MU (zastávka Grohova – tramvaj: 3,11,12,13; adresa: Arne Nováka 1/1)

  Ernesto Ledesma projel Mexiko a USA a nyní navštěvuje evropské státy v rámci kampaně organizované CAPISE, jejímž cílem je informovat o aktuálním dění v nejchudším mexickém státě Chiapas, kde v poslední době stoupá militarizace a s ní spojené násilí. Touto kampaní se CAPISE snaží čelit strategii „války nízké viditelnosti“ – tedy konfliktu, jehož mediální pokrytí je minimální – proti zapatistickým komunitám, kterou používá mexická vláda Felipe Calderóna.


  Besedy s Ernestem Ledesmou

  • 2. května od 18:00 v Praze: v místnosti A1 Katedry Obecné antropologie FHS UK (zastávka metra „B“ Hůrka; adresa: Husníkova 2075, Praha 5 – Stodůlky)
  • 3. května od 15:00 ve Zlíně-Malenovicích: hudební klub U Tetoura (Švermova 91)
  • 4. května od 18:00 v Bratislavě: U Očka (zastávka Karpatská – MHD: 201, 203, 204, 209, 210, 34, 61, 74; adresa: Karpatská 3, Staré mesto)
  • 5. května od 17:00 v Brně: aula v I. patře budovy C Filozofické fakulty MU (zastávka Grohova – tramvaj: 3,11,12,13; adresa: Arne Nováka 1/1)

  CAPISE – Centrum politických analýz a sociálních a ekonomických výzkumů
  se mimo jiné zaměřuje na dokumentaci militarizace a reaktivace paramilitárních skupin v Chiapasu a konfliktů mezi zapatistickými a sousedními vesnicemi. Rovněž monitoruje porušování autonomie zapatistického území a lidských práv.


  (Neo)zapatistické hnutí

  Zapatova armáda národního osvobození, vojenská složka v zapatistickém hnutí, otevřeně povstala na Nový rok 1994 za práva indiánského obyvatelstva. Postupně se z jedné z mnoha latinskoamerických guerril proměnila až na to, co teoretik sociálních hnutí Alain Touraine označil za globální hnutí, kterým se stala díky mistrnému využití médií a především internetu. Pozornost světové veřejnosti v devadesátých letech znemožnila mexické armádě s definitivní a konečnou silou proti povstalcům zasáhnout.
  Hnutí vybudovalo originální strukturu, jejímž jádrem jsou autonomní indiánské komunity řízené principy přímé demokracie, které se živí především zemědělstvím, často pak pěstováním kávy. Druhou částí je ozbrojená armádní složka EZLN, která chrání komunity před armádními zásahy zvnějšku. Hlavní mediální skrytou tváří a mluvčím zapatistů se stal subcomandante Marcos, kterému se poetickým čtivým jazykem daří artikulovat sociální problémy Mexika, zejména v souvislosti s privatizací půdy, jež činí z řady soběstačných mayských rodin pouhou námezdní sílu.


  Bohuslav Kuřík,
  www.a-kontra.net

 • You may also like...

  1 Response

  Napsat komentář

  Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

  Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.