Brno: Cesta za poznáním města

Levné dárky, best dárky
 • Výstava Brno: Cesta za poznáním města je vyvrcholením půlročního výtvarně historického projektu Brno: Cesta za poznáním města.
  Výstava v Křížové chodbě Nové radnice potrvá od 26. února do 4. března 2011. Otevřeno je denně od 9 do 17 hodin a vstup je zdarma.

  Tento projekt vznikl v rámci celorepublikového projektu Kulturně historické dědictví jako východisko pro rozvoj znalostí, schopností a dovedností žáků ve vzdělávání pro udržitelný rozvoj místních komunit, který realizuje Brontosauří ekocentrum Zelený klub ve spolupráci s Katedrou dějin a didaktiky dějepisu Pedagogické fakulty Univerzity Karlovy v Praze.

  Pořadatelé: Základní a mateřská škola Husova 17, Brno a Muzeum města Brna

  Ludmila Fidlerová, učitelka ze Základní školy na Husově ulici v Brně, ve spolupráci s lektorkami Muzea města Brna Barborou Svátkovou a Alenou Najbertovou připravily pro obě současné sedmé třídy školy na Husové unikátní tvůrčí projekt do hodin výtvarné výchovy a některých dalších vzdělávacích předmětů.

  Během půlroku se sedmáci v hodinách výtvarné výchovy pohybovali po vybraných lokalitách ve městě Brně a dozvídali se informace o těchto místech. Díky vstřícnosti mnoha lidí jsme se dostali i do míst, která zůstávají běžným návštěvníkům skryta. Své zážitky potom děti zpracovávaly pomocí různých výtvarných technik přímo venku nebo ve školní výtvarné učebně. Výtvarnými pracemi se do projektu zapojily také ostatní ročníky. Výběr z jejich prací si můžete prohlédnout na této výstavě.

  Hlavním cílem autorek projektu bylo, aby si žáci kulturně historické dědictví svého města sami vyzkoušeli a zažili, a získali tak nové poznatky jinou formou, než jen ve školních lavicích. Aby se s naším městem Brnem, jeho kulturou, historií a památkami spřátelili.

  Zajímavostí projektu jsou i tzv. rádcové, se kterými se děti setkávaly. Jsou to lidé z různých oborů, kteří byli ochotni svoje zkušenosti a znalosti tlumočit dětem (např. šermíř, fotograf, znalec podzemí, keramička, duchovní a další). Při práci na projektu pomáhali také mladí výtvarníci – studenti Masarykovy univerzity.

  Touto výstavou chceme o našem projektu vyprávět. Prostřednictvím fotografií a výtvarných prací se podíváte např. na střechu Lorety, do výtvarných ateliérů nebo ke zvonu Marie ve věži kostela sv. Jakuba.

  Žáci společně s lektorkami připravili řadu úkolů a aktivit, kde si své znalosti může každý návštěvník aktivně ověřit, může si také vyzkoušet pracovní listy, které sedmáci na svých cestách plnili. Úkoly máme připravené pro různé věkové kategorie v různých stupních obtížnosti. Proto se nebudou nudit ani děti, ani dospělí.

  Součástí výstavy jsou i programy pro školy, školní družiny a zájmové skupiny (na objednávku: Mgr. Alena Najbertová, tel. 542 123 618, email: najbertova@spilberk.cz).

  Michaela Budíková

 • You may also like...

  Napsat komentář

  Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

  Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.