Brontosauři vyrážejí pomáhat do Malého Tibetu. Jede s nimi Kraus, Bursík a Jacques

Levné dárky, best dárky
 • Již po osmé vyráží dnes skupinka dobrovolníků pod záštitou Hnutí Brontosaurus pomáhat do Malého Tibetu, kde budou učit místní děti a pomáhat se stavbou jejich nové školy. Jedním z dobrovolníků je i David Kraus, který kromě výuky výtvarné výchovy hodlá natáčet vlastní zážitky do televizního dokumentu. Ke skupině dobrovolníků se přidali také Kateřina Jacques a Martin Bursík, kteří budou pomáhat hledat řešení k minimalizaci dopadu školy na životní prostředí a informovat o rozvoji demokracii a výchovy k občanské angažovanosti.
  V roce 2012 zařídili Brontosauři svým dobrovolníkům setkání se 14. Dalajlámou, který jim poděkoval za jejich pomoc.

  Skupina 25 dobrovolníků bude vyučovat děti z vesnice Mulbekh dramatickou výtvarnou výchovu, angličtinu, biologii, fyzikální experimenty a tělocvik. Na konci čtrnáctidenního pobytu ukážou děti nabyté znalosti rodičům na závěrečném představení. Po představení odjedou společně s dobrovolníky na dvou denní piknik v přírodě. Uprostřed pobytu mají dobrovolníci dvoudenní výuku buddhismu přímo v klášteře ve vesnici Mulbekh od tamních mnichů.

  „Přál bych si, aby místní viděli, že jsem úplně stejný člověk jako oni, že jsem táta dvou dětí a mám doma svou rodinu,“ popisuje dobrovolník Jiří Kastner, předseda představenstva Asociace firemních sportů a zdraví, zprávu, kterou by chtěl v Himálajích předat. „Chtěla bych místním předat zprávu, že jejich život je již zcela správný takový, jaký je teď, a že k tomu aby byli šťastni, mají již vše potřebné,“ popisuje svou zprávu dobrovolnice Anna Meixnerová.

  Kateřina Jacques a Martin Bursík se v otázkách podpory Tibeťanů dlouhodobě angažují. Kateřina v minulosti založila parlamentní skupinu přátel Tibetu, která se zasloužila o historicky první (a bohužel zatím poslední) vystoupení 14. Dalajlamy na půdě Parlamentu ČR. Z iniciativy skupiny přátel Tibetu byly následně přijaty dvě zásadní rezoluce vyzývající čínský režim k dodržování lidských práv v Tibetu. Martin a Kateřina se aktivně zapojují do vzpomínkových akcí ke Dni Tibetu včetně vyvěšování tibetské vlajky. Již v roce 2008 uvedl Martin Bursík pro iDnes, že by se rád v pomoci lidem z Tibetu rád odborně podílel.

  V průběhu působení dobrovolníků hodlá školu také znovu navštívit také herečka a zpěvačka Světlana Nálepková, která zde pomáhala již předchozí rok.

  Dobrovolníci jedou do Himálají s organizací Brontosauři v Himálajích (organizační jednotka Hnutí Brontosaurus), která pomáhá škole ve vesnici Mulbekhu v jejím rozvoji. Brontosauři v Himálajích jsou jedinou českou organizací, jejíž rozvojový projekt spolufinancuje 14. Dalajláma.

  Aktuální dění z cesty dobrovolníků sledujte na facebooku Brontosaurů v Himálajích: http://www.facebook.com/pages/Brontosau%C5%99i-v-Him%C3%A1laj%C3%ADch/357554414294633.

  Jiří Sázel

 • You may also like...

  Napsat komentář

  Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

  Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.