Capilla Flamenca

Levné dárky, best dárky

Jedinečnou hudební událostí bude společné vystoupení vlámského vokálního kvarteta Capilla Flamenca s českou Scholou Gregorianou Pragensis a varhanicí Barbarou Marií Willi. Vyvrcholí jím spolupráce hudebníků, která byla zahájena vloni na festivalu CONCENTUS MORAVIAE.

Po loňském společném koncertě ve Žďáru nad Sázavou (v rámci projektu „Vlámské echo“) se podařilo v březnu 2007 natočit společné CD s titulem
„Salve Mater, Salve Jesu“
pro renomovanou belgickou společnost Codaex | Etcetera. CD vychází ve spolupráci s projektem „České sny 2007“.

Na koncertě „Salve Mater, Salve Jesu“ v Porta coeli 13. 6. od 19.30 hodin zazní stejný repertoár
a posluchači budou mít příležitost si čerstvě vydané CD zakoupit.

Po koncertě proběhne na Obecním úřadě v Předklášteří u Tišnova křest nahrávky za podpory města Tišnov a Vlámského zastoupení v ČR.
Kmotry CD se stanou starosta města Tišnov František Svoboda,
zástupce Vlámské vlády v ČR Walter Moens
a Rada Velvyslanectví Belgického království Jean-Pierre Biebuyck.

Letošní spolupráce bude završena společným vystoupením souborů v Belgii v říjnu 2007 v rámci projektu České sny 2007.

Vstupenky je možno rezervovat:
Mezinárodní centrum slovanské hudby Brno o. p. s.
Polní 6, 639 00 Brno
Jan Mach, tel 542 210 713, jan@concentus-moraviae.cz

Jan Mach

Capilla Flamenca odvozuje své jméno od názvu dvorní kapely císaře Karla V., který vzal sebou své nejlepší hudebníky do Španělska, když opouštěl v roce 1517 Nizozemí. Capilla Flamenca vybírá své specializované hudebníky převážně z Flander ve snaze oživit v plné autenticitě unikátní témbr hudby 15. a 16. století. Umělecký vedoucí Dirk Snellings tvoří jedinečné a inovátorské programy ve spolupráci s renomovanými muzikology, a vokální jádro souboru Capilla Flamenca (Marnix De Cat, Tore Denys, Lieven Termont a Dirk Snellings) podle potřeb uváděného programu.rozšiřují instrumentální alta a bassa capella, varhany a další zpěváci.

Schola Gregoriana Pragensis byla založena Davidem Ebenem v roce 1987 (D. Eben absolvoval na pařížské konzervatoři obor „dirigování gregoriánského sboru“ a v následující sezóně působil jako dirigent Chéur Grégorien de Paris). Schola Gregoriana Pragensis se intenzivně věnuje nahrávání a často koncertuje doma i v zahraničí. Nahrávky souboru na CD získaly již řadu ocenění. Práce souboru se soustřeďuje jednak na sémiologickou interpretaci gregoriánského chorálu podle nejstarších neumatických pramenů z 10.–11. století, jednak na uvádění gregoriánských zpěvů vlastní české chorální tradice včetně rané polyfonie. Díky intenzivnímu studiu středověkých pramenů zaznívá v programech i řada unikátních nově objevených skladeb ze 13.–15. století.

Barbara Maria Willi patří k předním cembalistkám v České republice. Studovala cembalo ve Freiburgu a ve Štrasburku u Aline Zylberajch. Obory hra na cembalo/kladívkový klavír u Kennetha Gilberta a provozovací praxe staré hudby u Nikolause Harnoncourta na Mozarteu v Salcburku absolvovala s vyznamenáním v roce 1995. Získala zvláštní cenu na cembalové soutěži v Bruggách, spolupracovala s významnými osobnostmi jako jsou Magdalena Kožená, Martina Janková, John Holloway, Jiří Bárta, Eric Hoeprich, Jos van Immerseelem či Sergio Azzolini. Působí také jako dramaturgyně cyklu koncertů staré hudby v Brně “ Barbara Maria Willi uvádí”a Mezinárodního hudebního festivalu 3 měst Concentus Moraviae. Je docentkou hry na cembalo na Janáčkově akademii múzických umění v Brně.

You may also like...

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.