Česká televize připomene vítězné dokumenty jihlavského festivalu

Levné dárky, best dárky
 • Jen několik dnů před zahájením letošního Mezinárodního festivalu dokumentárních filmů v Jihlavě připomene Česká televize dva úspěšné snímky z loňského ročníku. Ženy SHR tehdy získaly hlavní cenu Česká radost za nejlepší dokument, film Pozemšťané, koho budete volit? ozdobila Cena diváka. Oba snímky vznikly v brněnském studiu České televize.

  Ženy SHR režisérů Martina Duška a Ondřeje Provazníka uvede ČT2 ve středu 12. 10. 2011 o půlnoci. V hodinovém dokumentárním snímku hrají dvě ženy, obě velmi výrazné osobnosti, partii o budoucnost Severočeského hnědouhelného revíru a krajiny, ve kterém leží. Těžit a finančně prosperovat, nebo zachovat historický ráz malebné krajiny s vesničkou Horní Jiřetín, v jejíž dominantě se tyčí zámek Jezeří? Kompromis zde neexistuje. Na jedné straně mluvčí dolů a hlavní propagandistka těžby. Na straně druhé kastelánka, která zpustlý zámek zachránila a je hlavní odpůrkyní další těžby v kraji. Film neodpovídá na otázku, který z osudů Horní Jiřetín nakonec čeká, ale pohrává si s divákovými emocemi a nutí ho zamyslet se nad tím, jaké z řešení bude nakonec prospěšnější.

  Jihlavská Česká radost není jedinou cenou, kterou Ženy SHR získaly. Na festivalu Envirofilm byly oceněny za nejlepší scénář a získaly nominace na festivalech Doc Aviv v izraelském Tel Avivu a také na 25. ročníku Prix Europa, který se koná koncem října v Berlíně.

  Také snímek Pozemšťané, koho budete volit? režisérky Lindy Jablonské nezůstal pouze u Ceny diváka z MFDF Jihlava 2010. Letos získal prestižní Cenu Pavla Kouteckého. Diváci České televize si tento ojedinělý dokument, který přináší pohled na předvolební kampaň očima mentálně handicapovaných lidí, mohou připomenout ve středu 19. října 2011 ve 23:05 na ČT2.

  Film vznikl jako součást projektu občanského sdružení Inventura. Ukazuje, že i postižení lidé, kteří jsou spolutvůrci snímku, se dokáží orientovat ve veřejném prostoru a mít vlastní politický názor – mnohdy inspirativní a zajímavý.

  Hana Orošová, tisková mluvčí TS Brno

 • You may also like...

  Napsat komentář

  Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

  Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.