České ženy berou o 26 % menší platy než muži. Česká republika druhá nejhorší v Evropě

Levné dárky, best dárky
 • V Brně se 9. dubna uskutečnil happening, který upozornil na problém platové nerovnosti v České republice. Happening u příležitosti Dne rovnosti platů (Equal Pay Day) uspořádalo NESEHNUTÍ na náměstí Svobody a u Staré radnice. Na obou místech byl roztažen transparent -26 %. To odpovídá rozdílu mezi platy mužů a žen v České republice a toto číslo je současně druhé nejhorší ze všech států Evropské unie.

  Číslo bylo namalováno červenou barvou, protože červená se stala symbolem Dne rovnosti platů – v účetnictví tato barva znamená ztrátu. Stejně tak nerovné odměňování znamená ztrátu pro ženy. A to ztrátu nejenom finanční, ale i symbolickou ztrátu rovnosti.

  Den rovnosti platů (Equal Pay Day) je celosvětovou akcí, která každý rok upozorňuje na nerovnosti v odměňování mužů a žen. Příjmy mužů a žen se liší ve všech zemích Evropské unie. V Česku ženy vydělávají přibližně v průměru o 26,2 % méně než muži. V mnoha státech světa se v průběhu roku konají symbolické akce, které se snaží na tento problém upozornit. Druhé úterý v dubnu bylo zvoleno záměrně jako symbolický den. Znamená to, že ženy musí pracovat o více než tři měsíce v roce déle, aby dosáhly stejného platu jako muži za jeden kalendářní rok.

  Podle údajů Evropského statistického úřadu dosahuje nerovnost platů mužů a žen v Evropské unii 17 % ve prospěch mužů. Nejhorší je situace v Estonsku, kde ženy berou o 31 % méně než muži. Česká republika se s 26 % zařadila na nezáviděníhodné druhé místo. Naopak nejlepší je situace ve Slovinsku, kde je platová nerovnost pouze 4%.

  Další z akcí, které se v České republice uskuteční, je konference 24. dubna v Praze v hotelu Clarion, kterou pořádá Business and Professional Women. V tento den se mohou ženy setkat s úspěšnými manažerkami, které se na jeden den stanou jejich mentorkami.

  Petra Havlíková, NESEHNUTÍ, koordinátorka programu Ženská práva jsou lidská práva

  National Committee on Pay Equity

  Akce konané v Praze

  Video k nerovnému odměňování

  obecné informace

 • You may also like...

  Napsat komentář

  Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

  Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.