Česko se i letos ponoří do tmy

Levné dárky, best dárky
 • Česká republika se i letos v rámci kampaně Hodina Země ponoří do tmy. K největšímu celosvětovému happeningu na podporu ochrany životního prostředí se hodinovým zhasnutím připojí památky jako hrad Karlštejn, pražský Tančící dům nebo Žižkovský televizní vysílač. Veřejné osvětlení nebo nasvícení budov společně s nimi přislíbily zhasnout také Děčín, Liberec, Opava a padesátka dalších obcí. Hodina Země proběhne v sobotu 31. 3. 2011 od 20:30 do 21:30.

  V roce 2011 se k Hodině Země přidalo po celém světě více než 5200 měst ve 134 zemích a kampaň zasáhla více než 1,8 miliardy lidí. V České republice se happeningu zúčastnilo 134 měst a obcí, 60 firem a tisíce jednotlivců. To byl asi čtyřnásobek oproti roku 2010.

  Hodina Země probíhá symbolickým hodinovým zhasnutím světel, ať již veřejného osvětlení, nasvícení památky, štítu firmy, nebo vlastního obýváku. Tento jednoduchý, ale přitom viditelný čin je signálem pro veřejné činitele, že je třeba věnovat více pozornosti ochraně životního prostředí, zejména ochraně klimatu.

  První ročník Hodiny Země se datuje k 31. březnu 2007, kdy v australském Sydney zhaslo svá světla více než 2,2 miliónu domácností a firem. O rok později se rozšířila do 370 měst a obcí ve 35 zemích v 18 časových pásmech. Kampaň se proměnila z události v Sydney v celosvětové hnutí. Od roku 2009 pak v rámci Hodiny Země každoročně zhasínají svá světla světově známé dominanty jako pyramidy a Sfinga v Gíze, Eiffelova věž v Paříži, most Golden Gate v San Franciscu, Stolová hora v Jihoafrické republice nebo londýnský Big Ben. Hodina Země představuje nejrozsáhlejší dobrovolnou akci na světě.

  Jan Labohý z Ekologického institutu Veronica, koordinátor Hodiny Země v ČR: „Po celém světě neustále vzrůstá počet lidí, kteří berou vážně zhoršující se stav životního prostředí a mají chuť s tím začít něco dělat. Hodina Země je poselstvím, že každý může přispět ke změně. Jedině společně můžeme dosáhnout zlepšení.“

  Yvonna Gaillyová, ředitelka Ekologického institutu Veronica: „Obce, firmy i památky mohou jejich představitelé či správci ke kampani nadále přihlašovat prostřednictvím webu www.hodinazeme.cz. Ukažte, že Vám není lhostejná budoucnost naší planety, a přidejte se k Hodině Země 2012.“

  Jan Labohý, koordinátor kampaně Hodina Země

  Yvonna Gaillyová, ředitelka Ekologického institutu Veronica

  Aktivita je součástí projektu Zhasněte a uvidíte, který byl finančně podpořen Státním fondem životního prostředí a Ministerstvem životního prostředí.

 • You may also like...

  1 Response

  1. Jitka napsal:

   Dobrý den, v modrém rámečku nahoře máte uvedené datum 31.3.2011 – pravděpodobně jde o překlep.

  Napsat komentář

  Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

  Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.